Sport

Politehnica începe sâmbătă, iar Ripensia se întoarce acasă pentru meciurile de pe teren propriu

Vineri începe o nouă ediție a Ligii a II-a la fotbal. Privind numele competitoarelor, pare cel mai puternic sezon de când „Divizia B” se joacă în acest format, cu o serie unică.

Ripensia Timișoara

Echipe istorice ca Rapid, U Cluj, Petrolul, UTA, de ce nu Ripensia și Politehnica, alături de FC Argeș, Farul etc, alimentează și speranțele suporterilor într-un sezon de neuitat. Dacă până acum liga secundă a avut un nivel slab spre mediocru, de această dată există o emulație mai mare ca niciodată și bugete pe măsură pentru multe din echipe.

ASU Politehnica intră în focurile competiției, sâmbătă. Gruparea viola urmează să primească pe teren propriu replica unei echipe puternice, CS Mioveni.

Suntem conştienţi că ne aşteaptă o partidă extrem de dificilă. O partidă importantă pentru noi, dar mai ales pentru suporterii noştri. Fiind primul joc pe teren propriu, îi aşteptăm în număr cât mai mare la stadion, să ne susţină. Sperăm să facem un joc bun, să obţinem un rezultat pe măsură, adică cele 3 puncte. Mioveniul este o echipă care joacă de mult timp împreună, foarte omogenă. Jucători cu calitate, în special de la mijloc în sus, jucători care pot face oricând diferenţa. Am jucat în două partide anul trecut, le cunoaştem plusurile, le cunoaştem minusurile, atâta timp cât nu au transferat foarte mulţi jucători. Consider că putem să pregătim meciul cât mai bine şi să obţinem cele 3 puncte în partida de sâmbătă”, a concluzionat Cosmin Petruescu, despre meciul din prima rundă.

Cealaltă echipă din oraș, Ripensia, joacă la Pitești, cu FC Argeș marți, de la ora 19.30. Vestea importantă este că Ripi nu va mai fi acasă în… Ciarda Roșie. Ripensia se întoarce acasă, pe stadionul „Electrica”. Aici vor avea loc atât antrenamentele roş-galbenilor, cât şi partide oficiale din sezonul 2019-2020.

Stadionul de la Pădurea Verde a fost gazdă pentru roş-galbeni şi în perioada 2012-2014, imediat după reînfiinţare. De asemenea, în perioada interbelică, marea echipă a Ripensiei a evoluat tot pe arena „Electrica”. Însă, la acea vreme, aceasta se afla câţiva paşi mai încolo. Mai precis, pe locul fostului stadion UMT. Din păcate, astăzi, stadionul şi tribuna ce au văzut pe viu ultimul titlu al Timişoarei la fotbal au fost distruse.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Când succesul devine datorie publică. Filantropie 1.0 – Manual de responsabilitate pentru câștigătorii tranziției

Acest text nu este despre sărăcie. Este despre bogăția care nu își face datoria. Despre…

O oră ago

Unul dintre cele mai îndrăgite evenimente ale sezonului se întoarce la Ghiroda pe 13 decembrie

Primăria și Consiliul Local Ghiroda, în parteneriat cu Asociația ProDatina, organizează sâmbătă, 13 decembrie 2025,…

2 ore ago

Sărbătoarea Sfântului Nicolae, protectorul copiilor şi făcătorul de minuni

Pe 6 decembrie întreaga creștinătate îl sărbătorește pe Sfântul Nicolae, unul dintre cei mai iubiţi…

2 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 6 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 06.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

3 ore ago

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

15 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

18 ore ago