Arhiva pentru eticheta: liga a II-a

Ripi - Poli

Egalul care nemulţumeşte ambele echipe. S-a jucat însă fotbal în Derby de Timişoara

„Proiectul civic” şi „proiectul suporterilor” s-au întâlnit într-un nou derby de Timişoara. Cele mai importante echipe de fotbal din oraş au jucat la victorie meciul din etapa a 17-a a ligii secunde, dar s-au (ne)mulţumit cu câte un punct. A fost 1-1 în Ripensia – ASU Poli.

Ripensia

Atât de aproape de un nou succes pe terenul Universității Cluj. Ripi, la un pas de încă trei puncte mari

În returul sezonului trecut, Ripensia se impunea pe terenul Universitatii Cluj, pe atunci în cărți pentru promovarea directă în prima ligă, cu 3-2, cu un gol marcat de Drăghici în minutul 97. De această dată, meciul dintre cele două echipe cu nume istorice s-a terminat la egalitate, 1-1, dar și acum, Ripi a fost aproape de o victorie pe care a meritat-o.

Pandurii Poli

Există minuni! ASU Politehnica a învins clar la Severin

Politehnica înscria ultima dată în campionat în etapa a II-a, în victoria cu 3-0 de la Tg. Jiu cu Pandurii. De atunci doar înfrângeri, sau remize albe. Până azi, când trupa violetă a învins altă echipă ce poartă numele orașului Tg. Jiu, Viitorul Pandurii, dar care joacă la Severin. A fost 4-1 pentru poliști, care în sfârșit au jucat cum trebuie…

Ripensia scoate un punct din deplasarea de la Călărași

Ripi nu vine cu mâna goală din Bărăgan! Punct în prelungiri

Ripensia continuă seria rezultatelor pozitive. După 2-1 sâmbăta trecută acasă cu UTA și 4-0 în Cupă la Lupac, Ripensia continuă șirul de meciuri fără înfrângere. Astăzi, bănățenii au jucat la Călărași împotriva unei formații care anul trecut pe vremea asta învingea Viitorul și era egala CFR-ului, Dunărea, acolo unde au remizat, 1-1. Prima repriză a

Derby între frați cu câștig de cauză pentru vișinii. ASU Politehnica ia gol în superioritate numerică și pleacă învinsă din Regie

Deși chinuit, după un meci pe care l-a dominat în totalitate, Rapid București s-a impus în fața celor de la ASU Politehnica Timișoara. Aflați pe tot parcursul jocului în căutarea golului, alb-vișinii au lovit când toți se așteptau mai puțin, după ce au rămas în inferioritate numerică. Scutaru și-a trimis mingea în propria poartă, iar

Întărire pentru Ripi înainte de deplasarea la București

Ripensia UVT l-a transferat pe Călin Tudor, jucător care a semnat un contract cu formaţia bănățeană valabil pentru 3 ani! Fotbalistul care poate evolua atât fundaş central, cât şi mijlocaş central, s-a născut pe 8 octombrie 2000, la Cluj-Napoca. A început fotbalul la CFR Cluj, iar apoi a jucat în Germania pentru Jahn Regensburg. Întors

Au fost imenşi. Ripensiştii au învinş argeşenii în Trivale

Duel al fostelor campioane, adjudecat de echipa care a demonstrat în teren că ambiţia şi determinarea e mai importantă decât banii şi visele de preamărire. Succes important pentru bănăţeni, în ultimul joc din etapa de debut a ligii secunde. FC Argeş a început noul sezon cu pretenţii de mare echipă şi cu un antrenor supra

Început cu stângul! Politehnica pierde primul meci din noul sezon, acasă cu Mioveniul

ASU Politehnica și-a făcut un nărav în a începe rău campioantele din liga secundă. Lucru repetat și astăzi în fața unei echipe incomode, dar accesibile, CS Mioveni, care nu a excelat, dar care a făcut destul pentru a se impune cu 1-0. Prima parte a partidei de pe Dan Păltinișanu, urmărită de puțin peste o

ASU Politehnica

Politehnica începe sâmbătă, iar Ripensia se întoarce acasă pentru meciurile de pe teren propriu

Vineri începe o nouă ediție a Ligii a II-a la fotbal. Privind numele competitoarelor, pare cel mai puternic sezon de când „Divizia B” se joacă în acest format, cu o serie unică. Echipe istorice ca Rapid, U Cluj, Petrolul, UTA, de ce nu Ripensia și Politehnica, alături de FC Argeș, Farul etc, alimentează și speranțele

Programul complet al Ligii a II-a, ediția 2019-2020. Foto: Seba Tătaru

Poli joaca în tur cu UTA, Rapid și Ripi în deplasare. Programul complet al celei mai tari ediții de Liga a II-a din ultimii ani

Nume ca Ripensia, Politehnica, Rapid, UTA, Petrolul, Cluj, Reșița, FC Argeș atrag, astfel că se anunță o ediție a ligii secunde incendiară. Astăzi, echipele și-au aflat programul pentru noul campionat. Noul sezon al Ligii a II-a începe pe 3 august 2019 şi se încheie pe 30 mai 2020, exact ca ediţia trecută. Prima parte a

ASU Politehnica nu are probleme la regula U20

Întăriri prin tinerii din zonă. ASU Politehnica nu are probleme la regula U20

Cum, din sezonul viitor, echipele din Liga a II-a vor fi obligate să folosească doi jucători U20 (în loc de trei U22), Politehnica a rezolvat azi trei transferuri. Este vorba despre Dragoș Coroiu (mijlocaș defensiv sau stoper), Adrian Lazăr (mijlocaș central) și Răzvan Pițigoi (vârf de atac). Toți sunt născuți în anul 2000 (la 29

Ripensia Timișoara

Remiză pentru Ripensia Timișoara, în meciul de la Constanța, ultimul din acest sezon

Remiza pentru Ripensia Timișoara în ultimul meci al sezonului de Liga a II-a, unul pe care l-au încheiat mult mai bine decât se aștepta la un moment dat. Galben-roșii au terminat la egalitate, 1-1, cu Farul Constanța, în partida disputată la malul mării. Partida a început cu cu un protest al gazdelor, pe fondul situației

Ripensia, egal cu Daco-Getica, într-un joc terminat în inferioritate numerică

Ripensia a fost singura echipă timișoreană care a obținut punct în penultima etapă a Ligii a II-a, una în care s-a stabilit și ultima echipă retrogradată: Energeticianul. Galben-roșii au remizat pe teren propriu, cu Daco-Getica București, scor 1-1. Gazdele au jucat în a doua repriză cu un om în minus, Stoica fiind eliminat pentru cumul

ASU Politehnica pierde cu Snagov şi mai are nevoie de puncte pentru a se salva

Etapa a 35-a a însemnat un pas mare înapoi pentru „echipa suporterilor”, care mergea la Ghermăneşti cu un moral bun, după ce obţinuse 11 puncte din ultimele 15 posibile. Violeţii au jucat bine prima repriză, dar au căzut pe final, atunci când Snagovul a reuşit şi singurele goluri ale partidei, 2-0. Prima repriză a fost

ACS Poli. Sursă: arhivă.

Se vede „C”-ul! ACS Poli pierde la Bacău după un meci echilibrat

Doar victoria ar mai fi ținut-o pe ACS Poli în calculele salvării de la retrogradare, în meciul de la Bacău, contra Aerostarului, o altă echipă chinuită de „demonii” ligii a III-a. Deși nu a făcut un meci rău, trupa lui Răchită a pierdut cu 0-1, iar retrogradarea este o certitudine. „Aviatorii” moldoveni au deschis scorul

Ripensia Timișoara, fază de joc

Greu de digerat! Ripensia pierde la ultima fază în Trivale

Dacă în partida precedentă disputată în deplasare Ripi reuşea un magnific 3-2 în minutul 97 pe terenul Universităţii Cluj, iată că în această rundă echipa bănăţeană a pierdut la Piteşti în minutul 94! Partida între două echipe liniştite nu a ieşit din tiparele unui joc clasic de ligă secundă, cu atât mai mult cu cât