rovana plumb
Rovana Plumb, propunerea Guvernului Dăncilă pentru funcţia de comisar european, a fost respinsă de Comisia pentru afaceri juridice a Parlamentului European. Împotriva lui Plumb au fost 15 voturi, în timp ce în favoarea ei au fost doar şase. În urma acestui vot, Plumb îşi ia adio de la funcţia de comisar european.
Cu toate că a fost atenţionată de nenumărate ori că Rovana PIumb nu va primi acceptul Parlamentului European, Viorica Dăncilă s-a încăpăţânat s-o susţină. Fiind convinsă, probabil, că nu „va aferca imaginea României”, aşa cum a spus despre Laura Codruşa Kovesi. După ce a primit un răgaz de câteva zile în acre să găsească o explicaţie pentru contradicţiile din declaraţia sa de avere, Rovana Plumb a fost audiată azi în Comisia Juridică din Parlamentul European.
Cum la Bruxelles, nu e ca în parlamentul de la Bucureşti al lui Iordache, Nicolicea, Mitralieră sau Şerban Nicolae, explicaţiile ei privind inadvertenţele din declaraţiile de avere, n-au convins decât şase dintre membrii comisiei amintite. În schimb, 15 eurodeputaţi au votat împotriva ei. În urma acestui vot, Rovana Plumb nu va mai fi comisar european, iar imaginea României a avut doar de câştigat. Asta dacă o întrebi pe Viorica Dăncilă.
N-au trecut patru mandate cu primari aleși în noile unități administrative înființate după referendumuri de…
Sâmbătă şi duminică la Ghiroda se va desfăşura tradiţionalul Târg Apicol, ajuns la ediţia aniversară…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 05.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
Florin Drăgan, rectorul UPT vorbește deschis despre un subiect important al zilelor noastre, efectele inteligenței…
Miercuri dimineața, în jurul orei 8, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Făget – Secția 10…
Două noi sensuri giratorii vor fi amenajate în cursul acestui an pe drumul județean care…