Bianca Gavriliță
Persoana acuzată pentru incidentul de la cinema, când au fost înjunghiaţi doi tineri, dintre care unul chiar actorul principal din filmul care rula pe ecran, nu a avut probleme de comportament în trecut, spune deputatul de Timiş, Bianca Gavriliţă. Înainte, ea a condus spitalul de la Jebel, pe o funcţie de consilier juridic, iar în acea perioadă el nu ar fi dat semne că ar avea asemenea probleme.
Consilier juridic la Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă din Jebel, cel care ar fi înjunghiat spectatorii, activează de mai mult timp în cadrul unităţii medicale timişene. În timpul rulării filmului „Pisica Verde”, el a avut un conflict verbal cu mai mulţi spectatori, scandalul degenerând şi ducând la înjunghierea, cu un briceag, a două persoane, dintre care unul era chiar actorul principal al filmului, un timişorean.
Bianca Gavriliţă, actual parlamentar PSD, a fost director al spitalului în care cel acuzat de înjunghiere activează. Ea spune că l-a cunoscut pe cel în cauză, dar el nu ar fi dat niciodată dovadă de comportament deviant. Decesul tatălui său ar putea fi cauza care a declanşat incidentul, a spus Gavriliţă.
„Nu am avut probleme cu el. Am înţeles că a avut loc decesul tatălui și probabil că a fost un moment declanșator în care s-a decompensat, probabil. Eu am încercat, în perioada în care am fost manager, să fac testări psiholoigie și personalului TESA, nu doar personalului medical. Tocmai pentru că oamenii aceștia interacționează cu bolnavii există şi riscul să fie probleme și să se decompenseze, e un risc mare. Personalul TESA nu intră în acest gen de testare, conform legislației. În noua lege am cerut ca toate persoanele care lucrează cu bolnavii să fie testate”, a declarat Gavriliţă.
Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…
Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…
Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…
Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…
Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…
Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…