Vot la europarlamentare
Alegeri anticipate sau nu? Aceasta este enigma politică a şefului PNL Timiş vineri dimineaţă, oarecum diferită de dorinţa de la Bucureşti, conform căreia liberalii să formeze un nou guvern, sub bagheta lui Ludovic Orban.
Nicolae Robu îşi întreabă urmăritorii pe internet care ar trebui să fie calea de urmat, continuarea cu aceiași componenţă parlamentară, până la alegerile generale programate anul viitor, respectiv organizarea de alegeri anticipate.
„Moțiunea de cenzură inițiată de PNL a trecut. Guvernul a căzut. Va trebui instituit cu respectarea Constituției un nou Guvern, care să gestioneze treburile țării până la viitoarele alegeri parlamentare. Părerea mea este că, pt binele țării, forțele politice ar trebui să opteze în consens pt alegeri parlamentare anticipate. Poporul trebuie să decidă în astfel de împrejurări! Dv ce părere aveți?”, spune Robu în sondajul lansat, desigur, pe Facebook.
Imediat după adoptarea moţiunii de cenzură, PNL a anunţat că doreşte formarea noului guvern cât de repede, iar Ludovic Orban este propunerea lansată pentru postul de prim ministru. Spre deosebire de liberali, cei de la USR au anunţat că e necesară organizarea de îndată de alegeri anticipate.
Referitor la sondaj, sunt deja 1800 de voturi exprimate, iar majoritatea covârşitoare, 87%, a opiniilor înclină spre alegerile anticipate.
Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…
Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…
În iunie 2016, comuna Șag pornea de la zero kilometri de rețea de canalizare. Astăzi,…
Se convoacă Adunarea generală a membrilor CECCAR Filiala Timiș, la sediul filialei, în data de…
La doar câteva zile de la trecerea hotărârii de aprobare prin plenul Consiliului Local Timișoara,…
Fibișul și Maşlocul ar putea să fie primele comune din Timiș care acceptă unirea în…