Zâmbete amare

De la Băsescu la Nicu Bănicioiu, via Grapini. Spectacol grotesc în vreme de criză cu politicieni iresponsabili

Dacă tot intră România în stare de urgenţă, începând de azi, şi se vor pune oprelişti legale „furnizorilor” de fake-news-uri, poate că ar fi necesar, chiar igienic, să fie luate unele măsuri şi în privinţa unor politicieni. Şi mă refer la cei care, într-un spectacol grotesc, se folosesc de criza coronaviruslui în scop electoral. Şi nu sunt puţini aceştia. Stau pur şi simplu pe margine, precum nişte ţaţe, şi turuie întruna. E adevărat, nu toţi debitează tâmpenii, însă absolut toţi vor să-şi atragă capital electoral, în cel mai josnic mod cu putinţă, de pe urma suferinţei oamenilor şi a crizei.

Indubitabil, campioni ai datului cu părerea sunt – şi de această dată – Traian Băsescu şi Victor Ponta. Primul a trecut brusc de la „spectacolul cătuşelor”, sintagmă atât de dragă Antenei 3, din cazul Sorina Pintea la „soluţii” pentru combaterea coronavirusului. Şi chiar le ştie pe absolut toate, folosindu-se în acest sens şi de experienţa sa de… vaporean.

Ponta, un alt “nevorbit”, l-a invocat în susţinerea teoriilor sale privind lupta cu virusul “made in China” şi pe “specialistul” Nicu Bănicioiu. Ca să vedem că are dreptate. Chiar aşa, numai Nicu Bănicioiu ne mai lipsea în această perioadă pe post de “părerolog”! Vă amintiţi de el? E individul acela, care era ministru al Sănătăţii în momentul tragediei de la Colectiv. E acelaşi specimen care, cel puţin moral, ar trebui să aibă pe conştiinţă – dacă ar avea aşa ceva – moartea a zeci de tineri, după ce a susţinut că sistemul sanitar românesc nu avea nevoie de ajutorul altor ţări. Ei bine, acest ipochimen dă sfaturi acum naţiunii, despre criza coronaviruslui. Când în mod normal locul lui al fi carantină politică pe viaţă.

Evident, din acest bâlci al deşertăciunilor nu putea lipsi Maria Grapini, care, la rândul ei, dă indicaţii preţioase la toată lumea despre cum să ne apărăm de coronavirus. Printre acestea, eurodeputata Antena 3 ne spune că ne putem feri de coronavirus, respectând… regulile de circulaţie. “Cetățenii trebuie să respecte regulile de circulație şi igiena”, ne transmite  “specialista” în toate.

Şi dacă tot s-a dat liber la această “menajerie” politică, chiar de ultimă oră a mai ieşit de la naftalină şi Gabriel Oprea. Care ne dă “recomandări cruciale pentru gestionarea stării de urgenţă în România”. Dacă au ajuns românii să stea în “recomandările” Generalului Izmană, chiar că nu mai avem vreo şansă ca naţiune.

Din această faună nu avea cum să lipsească fosta procuroare ceauşistă Norica Nicolai, această Ana Pauker a politicii momentului din România. Conseventă unei singure idei şi fixe, în balamucul de la Antena 3, Nicolai a anunţat că medicii nu vor mai trata coronavirusul de frica… DNA. Să n-o bagi în cămaşă de forţă şi s-o transferi de la balamucul lui “Felix” la cel instituţionalizat, de la Bălăceanca, dacă tot e stare de urgenţă?

În final câteva cuvinte pozitive despre Nicolae Robu. Omul chiar n-a intrat în acest spectacol caraghios al datului cu părerea, cu toate că are un rol mult mai mare decât specimenele de mai sus, fiind primar. În afară de aparatele care omoară… coronavirusul – şi alea o idee a lui Culiţă Chiş – omul e ca soldatul japonez, uitat pe insulă. El continuă, în tot acest haos, să muncească pentru dezvoltarea în forţă a Timişoarei. Nimic nu-l opreşte pe “fanaticul muncii”.

 

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Calitatea serviciilor sociale oferite vârstinicilor din Timișoara va fi îmbunătățită printr-un proiect european de o jumătate de milion de euro

Direcția de Asistență Socială din cadrul Primăriei Timișoara se dotează cu două noi autovehicule destinate…

4 ore ago

Dumbrăvița chiar își face echipă: după Șeroni și Casap, un alt jucător important a semnat cu echipa

Întărire în atac, acolo unde era mare nevoie, mai ales că formația bănățeană nu a…

5 ore ago

Rata șomajului rămâne la un nivel scăzut, constant, în județul Timiș

Luna ianuarie a adus în Timiș un nivel al șomajului la fel de scăzut ca…

7 ore ago

Vila Internațional revine în administrarea Consiliului Județean Timiș după 20 de ani/VIDEO

Consilierii județeni timișeni au aprobat readucerea Vilei Internațional, imobilul de protocol din zona centrală care…

8 ore ago

Elevii de liceu au o misiune specială: un super-concurs la UPT. Miza este deosebită, admitere fără concurs

Universitatea Politehnica Timișoara invită elevii din clasele XI–XII, împreună cu profesorii coordonatori, să participe la…

9 ore ago

Spectatorii, invitați să vină la sală: cuplaj handbal-baschet, sâmbătă, la sala Constantin Jude

Echipele SCM de handbal și baschet joacă pe teren propriu sâmbătă, 7 februarie. Ambele dispută…

10 ore ago