Politica

Nicolae Robu a urmărit disputa acordului lui Vela de pe margine: Puteam să pun pariu că nu va rămâne aşa

Acordul MAI –BOR a fost în atenţia liderului PNL Timiş, Nicolae Robu, dar în calitatea de chibiţ, fără ca acesta să exprime opinii politico-administrative pe această temă. Varianta iniţială era total greşită, iar Robu garantează că putea face pariu că nu ar fi fost pusă niciodată în practică.

De pe margine, fără să se bage în problemă pentru că el face politică în liga mică, la nivel local, Nicolae Robu crede că acordul dintre ministrul de Interne, Marcel Vela, şi Patriarhie, aşa cum era el conceput în prima formă, nu era unul deloc bun, dar mai ales era unul nesigur „virusologic”. De fapt, era atât de sigur de nereuşita în derulare a acordului de Paşti, încât spune că ar fi putut paria pe insucces. Desigur, opinia vine după ce în derularea „pascală” a intervenit şi preşedintele Klaus Iohannis, care a pus umărul la varianta 2.0 a acordului.

„Consider că prima variantă a acordului cu Patriarhia a fost greşită, consider că varianta a doua este una rezonabilă, care nu crează pericole şi cred că trebuie să depăşim momentul. Nu am vrut să mă amestec, pentru că, evident, eu nu puteam decide nimic la nivel local, eu trebuia să mă conformez deciziilor de la nivel naţional, am aşteptat ca lucrurile să se aşeze. Vă spun sincer, aş fi putut pune pariu că nu va rămâne aşa, puneam pariu cu oricine. Ştiam că nu poate rămâne aşa, pentru că ne-am fi expuneam extraordinar de mult şi în mod nejustificat. Putem să ne abţinem, putem să avem un gust amar că nu putem petrece Paştele aşa cum am fi vrut, dar trebuie să ne protejăm”, a declarat Robu.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

15 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

15 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

15 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

15 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

16 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

16 ore ago