Politica

Pas important pentru proiectul de lege al senatorului USR Nicu Fălcoi privind maşinile abandonate pe spaţiul public

Proiectul de lege privind ridicarea maşinilor abandonate pe domeniul public a primit un aviz favorabil în Comisia pentru administraţie a Camerei Deputaţilor. Proiectul a fost elaborat de senatorul USR de Timiş Nicu Fălcoi şi vizează o eliberare mai rapidă a drumurilor şi parcărilor publice de maşinile abandonate.

O problemă cu care se confruntă mulţi timişoreni şi nu numai o reprezintă rablele abandonate pe domeniul public. Pentru ca drumurile şi parcările publice să fie eliberate mai repede de astfel de maşini, senatorul USR de Timiş Nicu Fălcoi a iniţiat un proiect de lege în luna decembrie a anului trecut. Proiectul a obţinut chiar astăzi un raport favorabil în Comisia pentru administrație publică a Camerei Deputaților, care este şi comisie raportoare pentru acest proiect. Urmează să intre pe ordinea de zi a Camerei Deputaţilor.

“Sper ca proiectul să intre cât mai repede pe ordinea de zi a Camerei Deputaților și să fie adoptat. După ce legea inițiată de mine va intra în vigoare, perioada în care vehiculele pot rămâne neutilizate pe drumurile și în parcările publice va fi scurtată de la 1 an la 6 luni, definiția actuală a termenului ”vehicule fără stăpân” va fi modificată pentru a include și acele vehicule înmatriculate în străinătate, care nu puteau fi ridicate, din simplul motiv că nu au numere de înmatriculare românești, iar un vehicul va fi considerat abandonat dacă a fost lăsat pe drumuri/parcări publice mai mult de 6 luni fără ITP și asigurare RCA în vigoare și proprietarul nu a plătit impozitul aferent”, a explicat Fălcoi avantajele acestei legi.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

O oră ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

2 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

2 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

4 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

5 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

5 ore ago