Sport

Eşec amar la Arad! Fortuna pierde meciul, dar şi locul 2

În prima etapă a play-off-ului Ligii I, Fortuna Becicherecu Mic a întâlnit în deplasare echipa Piroș Security Arad. Echipa bănăţeană nu a reușit să își ia revanșa pentru meciul pierdut din ultima etapă a turului, cele trei puncte rămânând și acum la Arad.

După ce în primele 20 de minute Șodinca și Colesnicenco, respectiv Olariu și Sucilă, au ratat ocazii mari, scorul a fost deschis în minutul 28 de Cristina Sucilă, dintr-un penalty inventat de arbitrul Adina Popa din Oradea, care a făcut un meci extrem de slab influenţând reyultatul final, dar şi spectacolul de pe teren. Scorul s-a păstrat 1-0 la pauză, nemaiavând niciuna din echipe ocazii clare de gol.

Melisa Olariu a marcat pentru 2-0 la scurt timp după revenirea de la cabine cu un șut lobat de la 30 metri, în minutul 50, Fortuna replicând șase minute mai târziu printr-un gol marcat de Laura Rus, în urma unui corner bătut de Claudia Bistrian. Tot Olariu a marcat pentru arădence în minutul 63 după o greșeală în defensiva vizitatoarelor, refăcând diferența de două goluri. Shaira Pera a punctat trei minute mai târziu după o angajare venită din partea Nicoletei Deca, ambele intrate la pauză. Au urmat minute bune în care Fortuna a alergat după egalare, însă Ienovan și apoi Dușa au ratat ocazii mari de gol. De partea cealaltă, Piroș putea din nou să își majoreze avantajul, însă Rebeca Pavel nu s-a mai lăsat surprinsă și a salvat câteva mingi importante.

Scor final 3-2 pentru trupa arădeană, iar în urma acestui meci, Fortuna Becicherecu Mic coboară pe locul 3 în clasament, fiind depășită de adversara sa. În următoarea etapă, pe 21 martie, Fortuna primește vizita Universității Galați pe Stadionul Comunal Becicherecu Mic.

Nu vreau să vorbesc prea mult despre arbitraj pentru că a fost foarte slab. Și împotriva noastră și împotriva lor a luat anumite decizii, dar cu un pic mai multă atenție din partea noastră cred că în minutele 6, 7 putea fi 2-0 și meciul era jucat. Din păcate, nu am putut fructifica acele ocazii, care, iată, se răzbună. Am avut destul de multe greșeli personale, inclusiv la penalty, dacă arbitrul a pus mingea pe var înseamnă că a fost, ce rost mai are eu să comentez? Sunt mulțumit de jocul pe care l-am prestat astăzi, o să încerc să reglăm greșelile personale, pentru că doar din cauza aceasta am luat cele trei goluri. Nu cred că este o problemă că am căzut pe locul 3, nu neapărat este un obiectiv locul 2. Eu am preluat echipa de șase săptămâni, m-am străduit să facem o pregătire bună și să reluăm campionatul. Mai sunt multe meciuri, nu mai puțin de nouă până la sfârșitul campionatului, și se poate întâmpla orice. Oricum, lupta pentru titlu este gata pentru noi, vom fi probabil la 11 puncte de Olimpia după această primă etapă a play-off-ului. Rămâne să ne luptăm până la final cu Piroș Security pentru locul 2, o echipă solidă, cu un antrenor foarte bun, profesorul Cuedan. Mi-a plăcut jocul lor agresiv, dar, din punctul meu de vedere, ar fi trebuit să nu fie chiar așa agresiv pentru că la fete nu e ca la băieți. O lovitură poate să ducă la o pauză de cinci sau chiar șase luni” a declarat la finalul meciului antrenorul Florin Pădurean.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

4 minute ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

2 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

3 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

3 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

4 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

4 ore ago