Romania Jocurile Olimpice
Naționala de fotbal a României a început cu dreptul meciurile de la Jocurile Olimpice. Naționala lui Rădoi a învins cu 1-0 pe Honduras și are șanse mari de calificare în faza următoare.
Hondurienii și-au băgat mingea în poartă în finalul primei reprize, după un corner executat perfect de Andrei Ciobanu. Căpitan de echipă a fost timişoreanul Marius Marin, care a început fundaș central, apoi a intrat la închidere. În partea secundă a jucat și un alt timișean, Sîntean, care s-a remarcat prin dispoziția foarte bună la efort pe care a avut-o.
În celălalt meci, Noua Zeelandă a învins Coreea de Sud cu 1-0, producând o mare surpriză.
România: 12.Aioani – 6. Ghiță, 8. M. Marin (cpt), 4. Pașcanu – 14. Rațiu, 10. Ciobanu, 18. Dulca, 3. Fl. Ștefan – 20. Dobre, 9. Ganea, 11. V. Gheorghe Rezerve: 1. Popa, 2. Boboc, 5. Băluță, 13. Florescu, 17. R. Grigore, 19. Sîntean, 21. Sefer.
Selecționer: Mirel Rădoi
Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo va avea loc vineri de la orele 14.00.
Casa de Cultură a Municipiului Timişoara, în parteneriat cu Centrul de Proiecte și Organizația de…
Joi, 26 februarie 2026, polițiștii BCCO Timișoara, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Timișoara,…
Mitul conform căruia piața locuințelor din Cluj ar fi cea mai scumpă din România este…
Lucrările megaproiectului de transformare a zonei Piața Traian pot începe, după ce Primăria Timișoara a…
Datorită gestului responsabil al unui timișorean împreună cu sprijinul polițiștilor locali, un bunic a reuşit…
Și va fi spectacol! Electroruga Buzad ridică miza pentru ediția din 29–31 mai 2026 și…