Social

Peste 100 de timișeni care nu purtau mască, amendați de polițiștii timișeni

Peste 300 de polițiști de la IPJ Timiș împreună cu polițiști locali, jandarmi, pompieri și reprezentanți ai I.T.M Timiș au desfășurat, joi, controale în vederea limitării răspândirii virusului Covid-19.

Au fost verificate 95 de firme, precum şi 69 de mijloace de transport persoane, dintre care 34 de mijloace de transport în comun, fiind totodată legitimate peste 2.500 de persoane.

Pentru abaterile constatate au fost aplicate 118 amenzi în valoare totală de 28.250 de lei.

Dintre acestea, 116 sancțiuni în valoare de 27.250 de lei au fost aplicate pentru nepurtarea măștii sanitare și două amenzi în valoare de 1.000 de lei au fost dat unor persoane nevaccinate care au circulat după ora 20.

IPJ Timiș reamintește că, potrivit noilor reglementări instituite, în localitățile în care incidența cumulată la 14 zile este mai mare de 6/1.000 de locuitori se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție în toate spațiile publice deschise.

La TELVERDE-0800800165/WHATSAPP 0755021218 pot fi sesizate nereguli privind respectarea măsurilor stabilite în contextul COVID-19.

 

 

 

 

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

33 de minute ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

4 ore ago

Viceprimarul Lațcău anunță punerea în valoare a clădirilor din zona Pieței Mocioni odată cu revitalizarea zonei

Primarul Dominic Fritz a semnat în această săptămână contractul de finanțare prin care Timișoara va…

5 ore ago

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

5 ore ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

7 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

7 ore ago