catalin drula
Deputatul de Timiş Cătălin Drulă a susţinut, în această dimineaţă, prima conferinţă de presă în calitate de preşedinte interimar al USR. El l-a acuzat, pentru actuala situaţie din ţară, pe preşedintele Klaus Iohannis, care ar fi abandonat agenda rerformistă. Drulă spune că nu e sigur dacă va candida pentru funcţia de preşedinte la viitorul congres.
În prima ieşire publică după ce a preluat funcţia de preşedinte interimar al USR, deputatul de Timiş Cătălin Drulă a afirmat că formaţiunea sa este singura din ţară cu o agendă liberală
“Suntem azi singurul partid democratic de opoziție și singurul cu o agendă adevărat liberală din România. Vreau să îi adresez mulțumiri lui Dacian Cioloș pentru munca sa din ultimele luni, pentru contribuția la proiectul fuziunii dintre USR și PLUS. Fără Dacian Cioloș și fără Dan Barna această fuziune nu ar fi existat. Avem datoria să continuăm acest proiect. USR continuă să fie un reper de transparență și deschidere pe scena politică din România. Vom lupta cu un sistem corupt și inept, care face o prioritate din clientelism, nu din bunăstarea țării. Vom arăta unde se risipește resursa bugetară și vom veni cu soluții concrete pentru a acoperi aceste găuri negre”, a afirmat Drulă.
El a spus că USR va ieşi din nou în stradă, atunci când siutuaţia epidemiologică o va permite.
“Ne reconectăm la oameni, facem opoziție, propunem politici publice reformiste și pregătim guvernarea din 2024. Toate aceste proiecte – și altele, despre care vom vorbi în perioada următoare, sunt deja în pregătire”, a contiuta Drulă.
El nu l-a uitat nici pe preşedine Klaus Iohannis, acuzat că ar fi trădat agenda reformistă.
“Marea trădare a lui Klaus Iohannis a agendei reformiste a dus la scăderea încrederii populației în agenda reformistă. Zilele confortului în coaliția aceasta disfuncțională s-au terminat. Au fost prea multe luni de miere și s-a văzut că PNL și PSD nu sunt în stare să conducă România. Coaliția Contra Firii are zilele numărate”, a mai spus Drulă
Întrebat dacă va candida la funcţia de preşedinte al USR, el a spus că o astfel de decizie o va lua când se va organiza congresul.
Lângă terenul de antrenament al celor de la Politehnica Timișoara se instalează o serie de…
Primăria Timișoara merge înainte cu propriul spital, municipal, pe care îl propune comunității, alături de…
Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) informează că, în perioada 27 februarie, ora 04.00 –…
Peste 50 de angajaţi ai Poliţiei Locale Timişoara urmează să fie concediaţi în urma Ordonanţei…
La doar două zile de la aprobarea unei rectificări bugetare și transferul unor sume de…
Cetățenii interesați de regulile de construire pentru o anumită zonă din oraș le pot consulta…