Sport

Flavius Biea, gata pentru un meci cu două centuri. Timişoreanul, pregătit de antrenorul celebrului Canelo Alvarez

Flavius Biea a început cantonamentul pentru ceea ce campionul timișorean își propune să fie un pas spre titlul mondial. Pe 7 mai, pugilistul va boxa din nou acasă la Timișoara pentru două centuri, WBC Internacional şi IBA Intercontinental. Adversarul va fi anunţat în cel mai scurt timp.

La Biea Boxing Gym s-a alăturat echipei campionului bănăţean și Johnatan Martinez, licenţiat ca antrenor profesionist de WBC (Consiliul Mondial al Boxului) și care face parte din staff-ul fraților Alvarez, Rigoberto, dar mai ales celebrul Canelo.

Antrenorul cu origini columbiene va fi in România, până la confruntarea din luna mai, pentru a-l antrena pe Flavius „The People’s Champ” Biea alături de Andrei Cherecheș, în drumul pentru cele două centuri puse in joc.

“Sper ca acest cantonament să fie în beneficiul meu ca sportiv și să mă ducă în postura de a ataca un titlu mondial. Pe 7 mai voi urca din nou în ringul de box, la Timișoara în fața tuturor celor care m-au susţinut de-a lungul carierei mele, au venit, au plătit bilete indiferent de vremurile pe care le-am trăit! Mă bucur că după o pauză atât de lungă putem reveni în fața voastră cu un alt eveniment valoros unde vor fi puse în joc două centuri importante”, a declarat Biea (20 de victorii, 1 înfrângere) imediat după parafarea colaborării cu noul său antrenor.

Share
Published by
Daniel Neacșu
Tags: flavius biea

Recent Posts

Primăria Timișoara vrea să dea în închiriere un spațiu central de 1,2 milioane de lei unei asociații din Giarmata, care susține integrarea comunității rome

Pe lista proiectelor care vor fi supuse votului consilierilor locali în cadrul unei viitoare ședințe…

2 ore ago

Medicii, afectați de burnout. Dorel Săndesc: ”Contribuie oboseala psihică și impactul psihic al unui mediu nesigur, plin de tensiune, ostil”

Medicii români sunt afectați tot mai mult de fenomenul de burnout, de epuizare, și surprinzător,…

2 ore ago

Preşedintele USR Timiş, Sorin Șipoș: AUR a dat mâna cu sistemul pentru pensiile speciale

Senatorul Sorin Șipoș, preşedinte al USR Timiş, afirmă că AUR, deşi are un discurs anti-sistem,…

3 ore ago

Incendii după incendii, vineri, în Timiș

Două incendii și victime în Timiș, vineri. Primul incendiu a fost anunțat în Izvin, iar…

3 ore ago

Fisură în conducta de gaz, cea mai probabilă cauză a exploziei de la Poliția Lugoj/VIDEO

Primele concluzii după explozia de la Poliția Lugoj care a băgat trei oameni în spital…

6 ore ago

Lucrările la pasajul de la strada Polonă, preconizate să înceapă în februarie sau martie

Luna februarie, în funcție de condițiile meteo, ar putea aduce demararea lucrărilor ample de reconstrucție…

7 ore ago