Proiectul de reparare a canalului Bega, pentru a putea fi redeschis circulației navale, a fost apreciat de partenerii din cadrul Euroregiunii Dunăre-Criș-Mureș-Tisa (DKMT). ABA Banat, în calitate de lider al proiectului transfrontalier “Repararea Infrastructurii de Navigație pe Canalul Bega”, a primit premiul de excelență pentru cooperare transfrontalieră în cadrul euroregiunii.
Acest premiu se acordă anual celor mai bune proiecte implementate în cadrul cooperării transfrontaliere din regiunea DKMT și reprezintă o recunoaștere a bunei colaborări a partenerilor aflați în proiect. În 2022, în cadrul ceremoniei de la Novi Knezevac, au fost premiate 4 proiecte din cadrul euroregiunii, premiul de excelență atribuindu-se proiectului ABA Banat care a fost realizat în parteneriat cu Serbia și care a fost finanțat prin Programul IPA Interreg CBC România-Serbia – RORS 15, a declarat Cristian Moisescu-Ciocan, directorul ABA Banat.
„Acest proiect recompensat a transformat Canalul Bega așa cum îl știam de câteva decenii bune într-o destinație ce va putea oferi în curând experiențe turistice unice și o conexiune a comunităților române și sârbe chiar pe apa Canalului Bega. Mulțumesc partenerilor din România și celor din Serbia pentru toate eforturile depuse pentru ca acest proiect să fie dus la bun sfârșit cu mult profesionalism.”, a spus Cristian Moisescu-Ciocan, directorul ABA Banat.
Ca oricare alt funcționar public, și directorul PLM Chiș Culiță este protejat de legea românească…
Defuncta A6, devenită între timp drum expres, care va lega Drobeta Turnu Severin și Lugoj,…
Mugur Preda a fost desemnat antrenorul anului, în ancheta organizată de Federația Română de Rugby.…
În 1914, chiar în mijlocul groazei Primului Război Mondial, s-a întâmplat ceva aproape de necrezut:…
Scrisoare pastorală la sărbătoarea Nașterii Domnului 2025 Iubiți frați și surori în Cristos! Să-L așteptăm,…
† IOAN Din mila lui Dumnezeu, prin grația Scaunului apostolic al Romei și voința Sinodului Bisericii…