Politica

Sciziune în USR! Dacian Cioloş şi alţi patru europarlamentari au demisionat din partid şi lansează un nou proiect politic: REPER

Europarlamentarii Dacian Cioloş, Ramona Strugariu, Dragoș Pîslaru, Alin Mituța şi Dragoș Tudorache au renunțat azi la calitatea de membri ai USR, anunţând că pun  bazele unui nou proiect politic. În luna februarie, când a demisionat din funcţia de preşedinte al USR, Dacian Cioloş afirma că nu se pune problema să părăsească partidul.

Toate informaţiile din ultima perioadă, privind o sciziune a USR au fost confirmate astăzi. Fostul preşedinte al partidului, Dacian Cioloş, împreună cu alţi patru europarlamentari au anunţat că demisionează din partid.  

”Din păcate conducerea actuală a USR a îndepărtat partidul treptat, dar sigur de valorile și promisiunile cu care noi, eurodeputații aleși pe lista Alianței 2020 USR PLUS, am cerut și obținut votul a 2 milioane de cetățeni români în campania electorală din 2019. Nu vedem la conducerea USR nici dorința, nici maturitatea de a accepta greșelile trecutului și de a schimba o direcție care duce partidul spre irelevanță politică. Nu mai girăm refuzul de a atrage şi promova competențe (oameni și idei) și de a dezvolta organizația. Vedem un cerc restrâns de membri care își consolidează puterea internă prin mijloace politice neconforme cu valorile noastre și ale electoratului reformist din România. Acest electorat aşteaptă răspunsuri”, arată cei cinci europarlamentari într-o declarație comună.

Ei au anunţat înființarea partidului REPER – Reînnoim Proiectul European al României – o nouă inițiativă politică de dialog și interacțiune cu societatea și comunitatea de afaceri. Cei cinci europarlamentari rămân afiliați grupului Renew Europe din Parlamentul European.

„Un proiect politic are datoria de a rămâne constant deschis către societate și mediul de afaceri, de a căuta soluții, de a răspunde nevoii de a coagula oameni și resurse pentru pregatirea profesionistă a unei guvernări pentru 2024. Am înțeles nemulțumirile susținătorilor noștri, vedem că guvernarea PNL-PSD nu reprezintă o soluție şi că nu există o alternativă reală în actualele partide de opoziție. Avem responsabilitatea de a crea această alternativă şi am decis înființarea partidului REPER, pe care îl vom construi împreună cu cei care se vor alătura acestui demers”, spun cei cinci eurodeputați.

În ultima peraiodă au mai fost câţiva parlamentari USR, proveniţi din PLUS, fosta formaţiune a lui Dacian Cioloş, care au anunţat că vor să plece din partid. Cioloş a fost ales preşedinte USR în toamna nului trecut. La începutul lunii februarie, el a demisonat din funcţie, afirmând însîă că nu va părăsi partidul

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Şag, o comunitate în plină dezvoltare. Confirmare de la prefectul Cornelia Micicoi

La finalul săptămânii trecute, prefectul Cornelia Micicoi a făcut o vizită în comuna Șag, vizate…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 8 decembrie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 08.12.2025, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

E oficial! Ciprian Ciucu câştigă detaşat alegerile pentru Primăria Bucureştiului. Mare surpriză pe locul 2!

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi noul primar al Capitalei, câştigând oficial scrutinul la o…

10 ore ago

Exit-poll: Ciprian Ciucu câştigă detaşat Primăria Capitalei. Victoria îi aparţine şi lui Ilie Bolojan

Candidatul PNL Ciprian Ciucu va fi viitorul primar al Bucureştiului, potrivit unui exit-poll realizat de…

13 ore ago

Emoții doar în primul sfert de oră! SCM Poli Timișoara a învins categoric codașa din Sighișoara

Prim-divizionara de handbal SCM Poli Timișoara închide cu bine turul, învingând, conform așteptărilor ultima clasată…

17 ore ago

Fetele de la Poli închid sezonul regular cu o victorie frumoasă contra Bistriței

Pe o vreme rece și o ploaie măruntă, fetele de la Poli au întâlnit pe…

20 de ore ago