Prefectura Timiş

Agricultura timișeană e puternic afectată de secetă

Seceta a dus la un adevărat dezastru pentru agricultura din Timiș, unul dintre județele din țară cu una dintre cele mai mari dezvoltări în acest domeniu. Autoritățile au efectuat verificări pe teren pentru a vedea care e situația reală a pagubelor.

Concluziile intermediare după evaluările din teren arată adevărata dimensiune a pagubelor produse de secetă. 85% din suprafețele de porumb verificate, 70% din floarea soarelui şi 60% din plantele furajere, sunt afectate major în Timiş.

Zilnic ne parvin noi solicitări de evaluare de la cei calamitați. Vom ajunge la toți, doar că personalul disponibil la Direcția Agricolă, la APIA şi la primării nu este suficient, la cât de mult e de constatat”, a anunțat prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Două importante brand-uri din domeniul textil au închis magazinele din Shopping City Timișoara

Grupul spaniol Inditex, care deține brand-urile Zara și Stradivarius a decis închiderea magazinelor pe care…

19 minute ago

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a cumpărat clădirea ASCAR, cu 1,2 milioane de euro

Universitatea de Medicină și Farmacie Timișoara a anunțat, luni, în cadrul unui comunicat remis agenției…

O oră ago

Timișoara și-a prezentat oferta în domeniul infrastructurii de conferințe

Oferta Timișoarei în materie de infrastructură de conferințe și evenimente a fost testată, timp de…

O oră ago

Ionuţ, fă-te că munceşti! PNL Timişoara, exerciţiu demagogic peste o tragedie naţională

Despre teribila crimă de la Cenei şi-au dat mulţi cu părerea. Şi aveniţi şi mulţi…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago