Primăria Timişoara

Timișoara are gară închiriată în Gorj. Noua ”dotare imobiliară” va asigura stocurile de cărbune pentru la iarnă

Consiliul Local Timișoara a aprobat, marți seara, închirierea unei părți a staţiei CFR din Motru pentru a asigura achiziţia mai facilă de cărbune direct de la producătorii autohtoni. Decizia luată va reduce costurile aferente intermediarilor.

Închiriem o parte a unei gări CFR din Motru. Asigurăm achiziţiile de cărbune direct de la producători, şi astfel dispar costurile aferente intermediarilor. Ştiu că e o măsură de pionierat – dar, situaţia disperată de pe piaţa de gaz cere măsuri creative. Una din problemele pe care le-am avut iarna trecută a fost că nu puteam să cumpărăm cărbune direct de la producători pentru că nu aveau unde să încarce. Acum, eliminăm această problemă. Am avut discuţii cu SNCFR, le mulţumesc pentru deschiderea avută şi am încredere că negocierile se vor încheia repede şi cu succes. Consiliul Local Timişoara a aprobat în această seară închirierea gării”, a anunțat primarul Dominic Fritz după plen.

Fritz a precizat că în acest moment în stocurile companiei de termoficare sunt deja 30.000 de tone de cărbune, iar ţinta pentru începutul de iarnă este 50.000 de tone de cărbune. Ținta primarului, chiar dacă poate părea remarcabilă, ar însemna necesarul pentru cel mult 6 săptămâni normale de iarnă, la un consum de 1.000 de tone pe zi.

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Oportunitate internațională pentru firmele timișene: eveniment de outsourcing dedicat identificării de producători pentru piața britanică

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin rețeaua…

53 de minute ago

Ambasadorul Portugaliei la București vine la Universitatea de Vest

UVT susține și în acest an universitar seria „Ambasadori în dialog @UVT”, continuând, într-un nou…

58 de minute ago

Ediția 2026 a Beta va avea loc în mai și iunie, la Liceul Mincu

Beta - bienala de arhitectură din Timișoara va avea loc în perioada 15 mai –…

O oră ago

Dezastru demografic. Un singur judeţ din România a avut în 2025 mai multe naşteri decât decese. Care este situaţia în judeţul Timiş

În 2025 a existat un singur județ cu spor demografic pozitiv, respectiv a înregistrat mai…

O oră ago

Patru ani de război. Românii între acceptarea răului şi “înţelepciunea rusească”

În urmă cu exact patru ani, în zorii zilei de 24 februarie 2022, Rusia a…

4 ore ago

Săptămâna viitoare la Ghiroda demarează campania de primăvară de colectare a resturilor vegetale

Primăria Ghiroda anunţă că, în perioada 2 martie - 9 aprilie, se vor strânge materialele…

4 ore ago