Sport

Meci european pentru echipa de baschet a Timişoarei. Se poate califica în sferturi

SCM OHMA Mozzart Bet Timişoara joacă sâmbătă, 12 noiembrie, la ora 19,00, primul meci din returul Alpe Adria Cup – Grupa D. Leii din Banat primesc vizita croaților de la KK Zabok, la sala Constantin Jude.

SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara este lider cu trei victorii din trei partide (6 puncte), urmată de Spisski Rytieri – 5 puncte (din 3 jocuri), de Rogașka și Zabok – 4 puncte, dar din 4 partide.
Un succes al alb-violeților, sâmbătă, ar face ca formațiile din Slovenia și Croația să nu mai poată ajunge din urmă Timișoara, care astfel și-ar asigura unul dintre primele două locuri, cele ce duc în sferturile de finală.

„Cunoaștem foarte bine adversarii, chiar dacă au antrenor nou și doi jucători noi, le-am urmărit ultimele cinci-șase meciuri. Sigur, nu sunt în forma pe care și-o doresc, dar ne așteaptă un meci greu, căci pentru ei este ultima șansă de calificare. Noi ne dorim să câștigăm, să continuăm seria de victorii din tur. Va fi un test important, căci vine după o perioadă de pauză, generată de meciurile echipei naționale și înaintea unei serii de partide dificile în campionat”, spune Nenad Markovic, antrenor secund SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara.

Echipa viola va fi lipsită la acest joc de antrenorul principal Dragan Petricevic, care este la lotul național în calitate de selecționer, și de extrema Edward Petrescu, convocat pentru meciurile din precalificările la Euro 2025.

În plus, există câteva probleme medicale pe care staff-ul medical speră să le rezolve până la ora meciului.

Intrarea va fi liberă, sâmbătă, la partida Timișoara – Zabok.

 

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

9 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

12 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

12 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

13 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

14 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

15 ore ago