Potrivit une anchete a ziarului Libertatea, ministrul PSD al Muncii, Marius Budăi, a provocat două evenimente cu iz de alcool şi… alcov. Primul, în august 2022, la un hotel din Olimp, el a sunat o deputată noaptea. Apoi, în ianuarie 2023, la Hotelul Mara din Sinaia, Budăi a provocat un episod asemănător, tot la adresa unor femei.
Potrivit Libertatea, în luna august, după ce a consumat alcool, ministrul Marius Budăi a sunat noaptea o deputată PSD, colegă de partid, care era cazată în același hotel. Momentul a fost relatat de mai multe surse din PSD, sub protecția anonimatului. Culmea, femeia era împreună cu soţul. Văzând „insistența” ministrului, soțul deputatei a reacționat și a avut „o discuție aprinsă cu ministrul Budăi”, la parterul hotelului, potrivit mai multor martori oculari. Potrivit aceloraşi surse din partid spun că Marcel Ciolacu i-a cerut „să înceteze să mai bea”.
La următorul eveniment major organizat de partid, în ianuarie 2023, la Sinaia, Budăi a provocat scene asemănătoare. S-a îmbătat din nou, având ulterior derapaje verbale și fizice la adresa a două femei. În primul caz a folosit cuvinte injurioase, în timp ce a doua oară a avut gesturi „deranjante și nepotrivite”.
Șefii PSD știu de aceste incidente, dar nu au făcut nimic, nici măcar reprezentantele de sex feminin.
Reporterul Libertatea a încercat să ia legătura cu ministrul Budăi, dar acesta nu a răspuns apelurilor telefonice și mesajelor în care a fost întrebat explicit despre evenimentele de la Olimp și Sinaia. Marius Budăi are 50 de ani, este căsătorit și are un copil.
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…