Administratie

Spitalul modular de pe Stadionul CFR rămâne în continuare funcțional. Prefectul de Timiș: ”Timișoara e Capitală Europeană a Culturii”

Prefectul de Timiș, Mihai Ritivoiu, a anunțat că a cerut și a primit aprobarea menținerii în funcțiune a spitalului modular, care a fost amplasat pe gazonul Stadionului CFR, de la Gara Mare. Printre motivele invocate în cerere se numără și faptul că Timișoara ar fi Capitală Europeană a Culturii.

Cel puțin în perioada următoare nu se va juca fotbal pe gazonul stadionului de la Gara Mare, unitatea medicală modulară amenajat acolo de Spitalul Militar Timișoara în perioada pandemiei de corona. Propusă pentru închidere, facilitatea va rămâne deschisă, cel puțin încă un număr de luni, anunță prefectul de Timiș. Mihai Ritivoiu. Interesant este motivul pentru care a fost cerută prelungirea, cel puțin unul dintre acestea.

„Facilitatea Spitalului Militar amplasată pe Stadionul CFR din Timişoara va rămâne operațională în următoarele luni. În contextul pandemic, la nivel național au fost înființate în anul 2020 trei asemenea facilități, la Bucureşti, Constanța şi Timişoara. La început de 2023 se intenționa închiderea lor, dar am solicitat Ministerului Apărării Naționale menținerea spitalului nostru, invocând printre altele şi faptul ca Timişoara e capitală europeană a culturii. Am rămas cu facilitatea funcțională, celelalte două închizându-se. Mulțumesc Ministerului Apărării Naționale pentru sprijin!”, a anunțat Ritivoiu.

În acest moment, în cadrul unității medicale modulare nu se află niciun pacient, spitalul fiind în conservare. Acolo mai sunt doar paznicii. Spitalul modular a fost deschis în anul 2000. După închiderea acestuia, stadionul trebuie readus, de cei care l-au utilizat, la starea inițială.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Experiență de senzație pentru deja celebra generație 2015 a CFR Timișoara. Meciuri de gală în Turcia

Recent, micuții fotbaliști de la CFR Timișoara (generația 2015) au avut parte de patru zile…

2 ore ago

Schimbare totală pentru investiția de la fosta fabrică Modern. În loc de mall vom avea un complex imobiliar și de servicii

Pe lista proiectelor care vor fi votate de către consilierii locali la următoarea ședință de…

2 ore ago

Cum arată viitoarele firobuze noi ale Timișoarei? Noile mijloace de transport în comun sunt în lucru în Turcia/FOTO

Primarul Dominic Fritz a prezentat o serie de imagini cu troleibuzele Timișoarei, aflate în prezent…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4aprilie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 14.04.2025, unde se vor executa reparaţii…

6 ore ago

CSM Lugoj rămâne pe mai departe un club european!

Echipa bănățeană cu cele mai multe prezențe în Europa în ultimul deceniu este CSM Lugoj.…

24 de ore ago

La Timișoara apar 23 de noi străzi. Una e chiar în zona zero a orașului

Dezvoltarea accelerată a Timișoarei a dus la apariția a noi străzi, în cartierele și zonele…

o zi ago