Primăria Timişoara

Primăria Timișoara analizează stocurile de combustibil de la Colterm. Primarul Fritz vorbește de credibilitatea societății

Primăria Timișoara dorește, la rândul ei, să ne informeze că la Colterm există cărbune și gaze naturale în depozite, așa că pentru noul sezon de iarnă există resurse în vederea asigurării energiei termice furnizate prin sistemul de încălzire centrală. O astfel de informare despre cum stăm cu stocurile vine în condițiile în care Colterm face astfel de informări periodic.

Chiar și așa, primăria dorește să ne informeze că cei de la Colterm au reușit achiziția unor stocuri consistente de cărbune și gaze naturale. Astfel, cu aproximativ o lună înainte de pornirea instalațiilor, stocul de cărbune a ajuns la 70.253 de tone, iar gazul înmagazinat este de 105.000 Mwh. În plus, au fost finalizate cu succes probele la un număr de 113 puncte termice și au fost încărcate deja instalațiile. Alte patru puncte termice sunt în operațiuni, iar pe traseele pe care au fost depistate probleme în timpul probelor la rece, se intervine pentru remediere.

Chiar și primarul Dominic Fritz pare să fi revenit la sentimente mai bune față de societatea de care încerca să se îndepărteze, chiar dacă aparține integral municipalității, vorbind despre ”credibilitatea Colterm în fața furnizorilor”.

Preocuparea mea este ca întregul necesar pentru sezonul rece să fie acoperit, de la stocuri, la puncte termice și la plăți. Stocurile de cărbune sunt aproape duble față de cele cu care am intrat în iarna trecută, cantitatea de gaz înmagazinat este de aproape patru ori mai mare, iar aceste stocuri pot acoperi primele luni de iarnă, până la început de ianuarie. Mai mult, credibilitatea Colterm în fața furnizorilor ajută la o aprovizionare continuă, care evident este în derulare pentru a fi acoperite toate lunile de iarnă. Mi-am asumat susținerea sistemului centralizat de termoficare pentru că eu cred în viitorul acestuia și am investit considerabil în modernizarea infrastructurii. Conductele vechi, sparte și mâncate de rugină au fost înlocuite pe aproape 30 de kilometri, astfel că se reduc avariile. Întreaga rețea primară de conducte va fi înlocuită pe un proiect european, pe care îl vom depune odată cu lansarea noii linii de finanțare. În plus, am reabilitat 25 de puncte termice”, a declarat primarul Dominic Fritz.

De la începutul acestui an, Primăria Municipiului Timișoara a acordat subvenții pentru abonații Colterm în valoare de 150 milioane lei.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Campionatul de minifotbal din Jebel se întoarce cu a III-a ediţie

Cea de-a III-a ediție a Campionatul de minifotbal din Jebel va avea loc pe data…

9 minute ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 2 aprilie 2025

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 02.04.2025, unde se vor executa reparaţii…

48 de minute ago

Bugetul Timișoarei pe 2025 a trecut lejer de votul consilierilor locali

Cu o sută de milioane de lei în plus față de bugetul de anul precedent,…

11 ore ago

RETIM și ADID Timiș reamintesc beneficiile Abonamentului Verde – colectarea responsabilă a deșeurilor vegetale

RETIM Ecologic Service S.A., în colaborare cu ADID Timiș și Primăria Municipiului Timișoara, reamintește utilizatorilor…

12 ore ago

Viitorul în gimnastică românească începe în această săptămână la Timișoara

După revenirea în lumea bună de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, Federația Română…

14 ore ago

Colectarea gratuită a deșeurilor periculoase din menajer în Zona 0 Ghizela – o nouă campanie trimestrială organizată de RETIM și ADID Timiș în 2025

RETIM Ecologic Service S.A., în parteneriat cu ADID Timiș, anunță cea a doua campanile trimestrială…

14 ore ago