Administratie

Clanul care a ocupat vila de pe Loga 52 nu se lasă. Vrea 5 milioane de euro ca să părăsească imobilul

Primarul Dominic Fritz afirmă că cei din clanul care au ocupat vila de pe C D Loga 52 au solicitat 5 milioane de euro pentru a părăsi imobilul. Mai mult, aceştia au solocitat la Cadastru să șteargă dreptul de proprietate al Statului român, dar cererea le-a fost respinsă.

Primarul Dominic Fritz a venit cu noi veşti despre vila de pe CD Loga nr. 52 “pe care am recuperat-o de la clanuri”. El spune că cei care au ocupat-o abuziv continuă să facă eforturi pentru a păstra imobilul.

“Cei de pe Loga 52 nu renunță: au încercat să ia înapoi casa, dar nu le-a ieșit. Au cerut la Cadastru să șteargă dreptul de proprietate al Statului. Cererea le-a fost respinsă. Asta este vestae bună. Eforturile noastre au avut rezultat”, a afirmat Fritz într-o postare video pe contul său de Facebook.

Mai mult, foştii ocupanţi cer bani de la primărie pentru a părăsi imobilul

“Ne tot trimit somaţii şi notificări. Ne-au cerut 1,8 milioane euro pentru așa-zise lucrări făcute în casă, cât au stat ilegal acolo. Sau, să dăm 5 milioane de euro ca să ne vândă casa, care e deja în patrimoniul statului. Nici banii ăștia n-o să-i vadă vreodată. Au făcut şi puşcărie în trecut pentru aceste furturi. Din păcate, în trecut nimeni nu a reacţionat, Primăria nu s-a intabulat, deşi trebuia. Acum noi am făcut acest pas, iar asta înseamnă că această vilă este a noastră, a timişorenilor, facem grădiniţă din ea”, a continuat Fritz.

Primarul mai spune că se aşteaptă, în continuare, la o luptă de anduranţă

“Bineînțeles că nu mă aștept ca acum să iasă de bună voie din casă. Sigur vor continua să arunce tot felul de petarde, la fel cum e cazul și celor care ocupă terenuri abuziv pe malul Begăi. Sunt pregătit pentru această luptă, mă bazez pe o echipă curajoasă și bine pregătită și vom merge până la capăt”, a încheiat Fritz.

 

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

CCIA Timiș deschide o nouă ediție a Salonului Industriei Ușoare

În perioada 25 - 29 martie, Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș invită timișorenii…

2 minute ago

Contractul de finanțare cu fonduri europene pentru completarea Inelului II de circulație a fost semnat

ADR Vest și Primăria Timișoara au semnat contractul de finanțare, din fonduri europene, a proiectului…

16 minute ago

La începutul săptămânii viitoare încep lucrările de reparații pe drumul național dintre Livezile și Cruceni

După ce în urmă cu câteva zile au debutat lucrările de reparații între Deta și…

25 de minute ago

Femeile din Timiș, printre cele mai educate din România. Aproape un sfert dintre ele au studii universitare

O analiză realizată de clubulcopiilor.ro, pe baza datelor Eurostat și INS, arată că Timișul se…

39 de minute ago

Dumbrăvița Generation Cup, prima ediție a unui turneu de fotbal de elită pentru copii. Invitați de seamă

Asociația Academia de Fotbal Dumbrăvița anunță cu entuziasm organizarea primei ediții a Dumbrăvița GENERATION CUP.…

56 de minute ago

Autodetonare. Când Alin Popoviciu admite irelevanţa PNL Timiş

“Noi ne pregătim pentru ce este mai rău şi anume să candidăm singuri în 2028”.…

4 ore ago