Politica

Tranziţie rapidă în PNL Timiş. Vasile Blaga a convocat prima şedinţă a BPJ pentru joi după-amiază/Update. Jumătate din primari boicoteză şedinţa

Desemnat marţi preşedinte interimar al PNL Timiş, Vasile Blaga a convocat deja prima şedinţă a Biroului Permanent Judeţean (BPJ) al filialei pentru joi, la ora 17.00. Aminitim că, la pachet cu demiterea lui Alin Nica din funcţia de preşedinte, Biroul Permanent Naţional (BPN) al partidului a dizolvat şi vechiul BPJ al PNL Timiş. Pe de altă parte, Nica a convocat, pentru această seară, o şedinţă cu susţinătorii săi din filială.

Cunoscut ca un bun organizator, preşedintele interimar al PNL Timiş, Vasile Blaga, încearcă o tranziţie rapidă spre normaliatea în organizaţie, după scandalurile din ultima perioadă. Astfel, el a convocat deja o şedinţă a Biroului Permanent Judeţean (BPJ) pentru mâine, joi, de la ora 17.00. De menţionat că, pe lângă demiterea lui Nica şi numirea lui Blaga, în şedinţa BPN de marţi s-a decis şi dizolvarea întregului Birou Permanent Judeţean al PNL Timiş.  A fost stabilit şi noul Birou din care vor face parte, în afara lui Blaga, cei 43 de primari, cei doi parlamentari (Marilen Pirtea şi Cosmin Şandru), fiind cooptat şi Nicolae Robu, candidatul PSD la Primăria Timişoara, fost preşedinte al PNL Timiş.

În ceea ce priveştea starea de spirit din filială, numirea lui Blaga începe să fie acceptată. Nu acelaşi lucru se poate spune despre Cristian Buşoi, numit în aceeaşi şedinţă a BPN preşedinte interimar al PNL Timişoara. El l-a înlocuit, absolut fără niciun motiv, pe Cosmin Tabără, a cărui probabil singură “vină” era faptul că nu are o relaţie bună cu Robu.

În altă ordine de idei, preşedintele demis, Alin Nica, a convocat pentru această seară o şedinţă online cu susţinătorii săi din partid.

Update. După discuţiile online cu Alin Nica, în jur de 20 de primari au decis să boicoteze şedinţa convocată pentru astăzi de Vasile Blaga.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Riscurile geopolitice analizate într-un seminar științific la Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad

Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…

7 ore ago

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

10 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

12 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

13 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

13 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

14 ore ago