Cultura

La Timișoara a fost lansat filmul Mentorii, prima creație cinematografică a celor din spatele festivalului Untold/VIDEO

Câteva zeci de timișoreni au savurat, joi seara, la Cinema City Iulius Town, premiera locală a filmului Mentorii. Este primul lungmetraj produs de UNTOLD Universe, parte a organizației cunoscute pentru festivalul omonim de la Cluj. De altfel, la prezentarea producției cinematografice a fost prezent chiar și Edy Chereji, unul dintre findatorii festivalului Untold. Cu această ocazie, fanii filmului i-au putut întâlni pe unii dintre artiștii din distribuție: Catalin Bordea, Dorian Popa, Mira, Doina Teodoru și Andrei Bordeianu. 

Pe lângă actori consacrați, filmul aduce pe marele ecran creatori de conținut, sportivi, oameni de media și artiști îndrăgiți: Adrian Titieni, Mario Fresh, Tina Duceac, Bogdan Drăcea, Cătălin Oprișan, Dan Frînculescu, Mihai Petre, Emil Rengle, Alejandro Fernandez, Raluca Bădulescu, Silviu Mircescu, Joseph Adam și Meko Selim.

”Mentorii” promite să fie cea mai spumoasă comedie a anului 2025 în România. Este actuală, plină de energie și cu umor garantat. Filmul oferă o experiență cinematografică savuroasă de unde nu vor lipsi replicile inteligente, comicul de situație și nu în ultimul rând mesaje valoroase. Inspirat din realitate, scenariul surprinde cu ironie și umor fenomenul experților din social media, mereu pregătiți să ofere soluții miraculoase și sfaturi pentru succes garantat și vieți transformate peste noapte. Filmul urmărește povestea unui băiat de bani gata care nu realizează decât probleme în viață și care e trimis de tatăl său în viața reală, fără niciun sprijin, pentru a se descurca singur. El este ”trimis” să se inspire din activitatea a trei influenceri, la final dovedindu-se că aceștia erau, de fapt, puși să îl ghideze pe personajul principal de către sora acestuia pentru a eșua și a fi dezmoștenit.

La final, publicul prezent la premieră s-a declarat încântat de film, plecând de la sală cu zâmbetul pe buze, după un film care merită văzut, o comedie ușoară care te binedispune.

Caravana de promovare a filmului MENTORII cuprinde alte 7 locații din țară precum (Cluj-Napoca, Craiova, Brașov, Constanța, București, Botoșani și Iași).

 

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Spitalul de Psihiatrie va avea un nou ambulatoriu, ridicat cu zece milioane de lei

Spitalul de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Jebel va avea un nou amubulatoriu, o clădire…

15 minute ago

CSM Lugoj a trecut la pas de U Cluj în elită la volei feminin

Etapa a VIII-a din Divizia A1 de volei feminin a însemnat cel mai ușor meci…

2 ore ago

Lights of the Village a pornit la drum cu mii de vizitatori/VIDEO

Prima zi de activitate a ”Lights of the Village”, evenimentul desfășurat la Muzeul Satului Bănățean…

2 ore ago

Târg special la mijloc de decembrie. Pentru Reli și lupta ei contra cancerului!

Reli este o femeie puternică și curajoasă. Soție, mamă și învățătoare dedicată, ea a dus…

3 ore ago

”Colind și bucurie” alături de artişti consacraţi ai Banatului

Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului…

3 ore ago

„Orașul Florilor” s-a așezat acasă

Întrebați pe stradă în Timișoara câți știu de Casa Muhle, de povestea ei, și nu…

5 ore ago