Administratie

Viceprimarul Ruben Lațcău anunță schimbări importante în circulația rutieră din Timișoara: Ieșim din era exclusivă a mașinii

Autobuzele vor avea benzi speciale de preselecție pe Take Ionescu, iar pe Calea Șagului vor fi, de asemenea, benzi speciale. ”Veți vedea mai multe benzi dedicate pentru transportul public în oraș”, anunță viceprimarul Ruben Lațcău.

Edilul e conștient că aceste schimbări vor aduce nemulțumiri, dar fără a fi luate nu se va putea realiza un transport în comun eficient.

”Știu că aceste schimbări vor stârni nemulțumiri – sunt inevitabile. Dar dacă lăsăm autobuzul în coloană cu mașinile, nu vom avea un transport public mai eficient. Simplu”, transmite, ferm, Lațcău.

Ce va însemna introducerea acestor benzi speciale? Afectarea circulației rutiere pe bulevardul Take Ionescu, dar și pe Calea Șagului, numită de viceprimar Magistrala Verde și continuarea spre Piața Maria.

”Pentru autobuze vom avea benzi speciale de preselecție și semafoare cu prioritate pe Take Ionescu. Chiar de anul acesta. Autobuzele vor putea ocoli coloana și vor pleca de la semafor cu câteva secunde înaintea mașinilor. Alte benzi vor fi amenajate pe cele două proiecte majore – Magistrala Verde și regenerare urbană Mocioni. Pentru amândouă avem în lucru documentația pentru a atrage finanțări europene.”, mai spune Lațcău.

Concluzia acestei situații e trasă tot de viceprimar: era exclusivă a mașinilor se încheie.

”Ieșim din era exclusivă a mașinii și avansăm în etapa transportului public mai rapid și mai accesibil pentru toți timișorenii”, conform lui Lațcău.

Share
Published by
Marcel Hoster

Recent Posts

Direcția de Cultură dă aviz negativ pentru parcarea multietajată de la Bega. Viceprimarul Romocean e supărată

Proiectul Primăriei Timișoara de a ridica o parcare multietajată pe terenul din spatele Magazinului Bega…

5 ore ago

Începând de astăzi se pot plăti impozitele şi taxele la casieria din cadrul Primăriei Ghiroda

Astăzi, 14 ianuarie, s-a reluat programul cu publicul la Compartimentul Taxe și Impozite și la…

6 ore ago

Școala de Design Circular Cultures ajunge pentru prima dată în România. Nu oriunde, ci chiar la UPT

British Council România, în colaborare cu Universitatea Politehnica din Timișoara, lansează Școala de Design Circular…

7 ore ago

La Școala Gimnazială nr. 2 din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice noi

La Școala Gimnazială nr. 2 “Nestor Oprean” din Sânnicolau Mare au fost montate centrale termice…

8 ore ago

În lumea bună! Timișul, prezent la cel mai important târg internațional de turism al momentului

La inițiativa Consiliului Județean Timiș, România va fi reprezentată prin mai multe organizații de promovare…

8 ore ago

Universitatea de Vest Timişoara primește un teren de 24.000 de metri pătrați la Dumbrăvița. Vrea să ridice acolo un nou liceu

Comuna Dumbrăvița ar putea avea, la rândul ei, parte de un nou hub educațional, așa…

9 ore ago