Politica

Şapte magistraţi timişoreni au semnat mesajul de solidaritate cu colegii lor care au apărut în documentarul Recorder. La polul opus, Adriana Stoicescu

Aproape 700 de judecători și procurori români au semnat, până vineri la prânz, un mesaj de solidaritate cu magistraţii care au semnalat nereguli grave în documentarul Recorder cu privire la prescrierea dosarelor penale. Printre aceştia se numără şi şapte magistraţi timişoreni. La polul opus se numără celebra judecătoare Adriana Stoicescu, apărătoarea înfocată a Liei Savonea, protectoarea infractorilor, cea desemnată în documentarul Recorder drept “liderul absolut al sistemului”.

De menţionat că numărul magistraţilor care au semnat acest mesaj este în continuă creştere. Printre cei care au semnat până acum se numără şi Laura Codruța Kovesi. Vineri la prânz erau 691.

„Având în vedere repercusiunile ce se preconizează cu privire la colegii noștri Laurențiu Beșu și Raluca Moroșanu, dar si mesajele contradictorii publicate de Sectia pentru Judecatori si Sectia pentru Procurori, facem următoarele precizări. Ne exprimăm public solidaritatea cu magistrații care au avut curajul de a sesiza problemele și presiunile din sistemul de justiție. Adevărul și integritatea nu trebuie sancționate, ci protejate.

Tăcerea nu este o opțiune atunci când valorile profesiei sunt puse în pericol.

Totodată, subliniem că aspectele semnalate de colegii mai sus menționați nu sunt izolate. Disfuncționalități profunde și sistemice persistă, iar asumarea lor este esențială. Justiția are nevoie nu doar de curaj, ci și de o reformă reală, onestă, pentru a putea rămâne liberă, dreaptă și credibilă — în slujba cetățeanului”, se arată în mesaj

Printre cei care au semnat mesajul se numără şi următorii magistraţi din Timişoara:

Ioana Maria Câmpean – Tribunalul Timiș

Antonia Novițchi – Tribunalul Timiș

Scorta Robert – Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Timiș

Todea Laurențiu – Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiș

Iulia Lupu – Tribunalul Timiș

Ramona Lungu – DNA ST Timișoara

Borca Dan – Parchetul Militar Timișoara


Reacţiile Adrianei Stoicescu „ministra” lui Călin Georgescu

La polul opus se numără celebra judecătoare epistolară de la Curtea de Apel Timişoara, Adriana Stoicescu, „ministra Justiţiei” lui Călin Georgescu. Din momentul în care a apărut documentarul Recorder, Stoicescu a avut mai multe reacţii vehemente atât împotriva jurnaliştilor de la Recorder, cât şi a magistraţilor care au apărut în documentar. Apărătoare fanatică a şefei Înaltei Curţi, în trecut Stoicescu îşi termina postările cu „Je suis Savonea”.

“Relaxați-vă!

“Așezați-vă liniștiți la locurile voastre”. Nu e despre coruptie sau justiție. E despre descălecarea lui Voineag, înscăunarea unui kovesist si reluarea cătușiadei TV pentru că, nu-i așa, corupții noștri sunt mai deștepți decât ai voștri. E despre juzi care au plecat, cu coada între picioare, iar după război mulți viteji se arată. Dacă nu au reușit cu ICCJ, măcar DNA să fie adjudecat… Părerea mea, de blondă tută și obosită”, este una dintre postările Adrianei Stoicescu după apariţia documentarului Recorder.

De amintit aici că un fost concubin al judecătoarei (doamna este o apărătoare ferventă a familiei tradiţionale), poliţistul de frontieră Nicu Fiat Mihăițoaia, a fost condamnat la şase ani de închisoare, fiind prins în flagrant luând şpagă.

Share
Published by
Alex Nestor

Recent Posts

Ce a adoptat Primăria Timișoara în 2025. Comerțul stradal se va autoriza mai ușor

Comercianții stradali timișoreni vor lucra din acest an după un regulament mult simplificat. Va fi…

10 ore ago

Astăzi este ultima zi a Târgului de Crăciun. Timişorenii invitaţi la o ultimă plimbare sub lumini

Povestea frumoasă a Târgului de Crăciun se termină astăzi, iar timişorenii sunt invitaţi la o…

11 ore ago

Cresc debitele râurilor. Lacurile de acumulare din zona de vest pot prelua eventualele viituri de pe râuri

Chiar daca în ultima perioadă au avut loc creșteri ale debitelor râurilor în zona de…

12 ore ago

Continuă acțiunile de curățare a carosabilului în zona de vest. Numeroși șoferi sunt nemulțumiți

DRDP Timişoara anunţă că utilajele de deszăpezire sunt pe teren și acționează pentru a asigura…

13 ore ago

Subfinanţarea strategică

Episodul 5 din seria „De ce nu funcționează România” Subfinanțarea nu este lipsă de bani,…

15 ore ago