Categories: Invatamant

Marti cu ghinion pentru chiulangii

Au plecat de acasă către şcoală, dar s-au oprit să bea o cafea la bar. E povestea mai multor elevi timişoreni, găsiţi de poliţişti în localuri, în perioada în care ar fi trebuit să fie la ore.

Elevii care au chiulit, marţi, de la ore au avut ghinion. Poliţiştii au organizat, încă de la primele ore ale dimineaţii o razie în baruri, pentru a-i depista pe cei care lipsesc nemotivat de la şcoală. Ei au prins câteva zeci de tineri care, în loc să fie în sălile de clasă, se găseau în localuri din apropierea şcolilor la care ar fi trebuit să înveţe. Elevii au fost legitimaţi, iar datele vor fi transmise Inspectoratului Şcolar. De aici, informaţiile vor ajunge la şcoli, urmând ca profesorii să ia măsurile cuvenite. Aceasta a fost a doua acţiune de acest gen organizată, de la începutul anului, în Timişoara.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Oportunitate internațională pentru firmele timișene: eveniment de outsourcing dedicat identificării de producători pentru piața britanică

Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest și Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, prin rețeaua…

18 minute ago

Ambasadorul Portugaliei la București vine la Universitatea de Vest

UVT susține și în acest an universitar seria „Ambasadori în dialog @UVT”, continuând, într-un nou…

23 de minute ago

Ediția 2026 a Beta va avea loc în mai și iunie, la Liceul Mincu

Beta - bienala de arhitectură din Timișoara va avea loc în perioada 15 mai –…

29 de minute ago

Dezastru demografic. Un singur judeţ din România a avut în 2025 mai multe naşteri decât decese. Care este situaţia în judeţul Timiş

În 2025 a existat un singur județ cu spor demografic pozitiv, respectiv a înregistrat mai…

48 de minute ago

Patru ani de război. Românii între acceptarea răului şi “înţelepciunea rusească”

În urmă cu exact patru ani, în zorii zilei de 24 februarie 2022, Rusia a…

3 ore ago

Săptămâna viitoare la Ghiroda demarează campania de primăvară de colectare a resturilor vegetale

Primăria Ghiroda anunţă că, în perioada 2 martie - 9 aprilie, se vor strânge materialele…

4 ore ago