Categories: Zâmbete amare

Sugestie pentru petitionarii anti-Paisie

Un grup de intelectuali și preoți din zona Banatului a elaborat o petiție on-line (textul acesteia poate fi găsit integral pe deBanat.ro) prin care se solicită, ba chiar se imploră, strămutarea din Timișoara a deja celebrului Paisie Lugojanul, pe numele său real Ion Gheorghe. Petiția la care sunt așteptați să se alăture cât mai mulți mireni, dar și fețe bisericești, îl are ca destinatar pe Patriarhul Daniel. Nu voi zăbovi prea mult asupra caracterului lui Paisie, acest Iago în sutană, protagonistul a nenumărate scandaluri în Mitropolia Banatului. Aminitim doar de încercarea nereușită de mazilire a Mitropolitului Nicolae Corneanu. Mă îngrijorează, în schimb, caracterul „adrisantului” acestei petiții. Nu mai este un secret că, din ipostaza de Mitropolit al Moldovei, ulterior de patriarh, Daniel a ajuns unul dintre cei mai bogați oameni din România.
Mânuind mult mai bine drujba prin codrii Moldovei decât cădelnița și facturile decât Biblia, Daniel n-a lăsat deoparte nimic din ceea ce ar putea produce bani. E patron de televiziune și de radio, fabrici de cherestea, e fabricant de vinuri și băuturi răcoritoare, lumânări și alte ace, brice și carice, chiar și naș de Iulius Mall, Daniel a pierdut de tot legătura cu cele sfinte. Vizavi de caracterul său, să amintim doar faptul că a dat cu flit discursului Regelui Mihai din Parlament. În același timp, a trimis o scrisoare jenantă și plină de limbi tămâioase la botezul progeniturii așa-zișilor prinți Paul și Lia. Or, acestui om vrei să ceri mazilirea copiei sale mai mici, Paisie? Băiat descurcăreț și apropiat de cele lumești, după câte se spune, Paisie trebuie să-i fie mult mai drag lui Daniel decât Mitropolitul Corneanu. Care, aplecat asupra celor sfinte, nu prea are timp de făcut bani. Un lucru evident neplăcut arghirofilului Daniel. „Sunt persoane în casele cărora, mergând, își permite să cerșească obiecte de valoare, chipurile pentru a-și spăla mâinile în vase de argint”, se arată în petiție. Numai această frază și îl ridică pe Paisie în ochii patriarhului. Așadar, ca o sugestie, dacă vor ca demersul lor să aibă succes, cred că toți semnatarii acestei petiții, în afara de iscălitură, să pună acolo câte un plic în care să fie înghesuiți cât mai mulți „ochi ai dracului”. Nu, Doamne ferește, nu mă gândesc că Daniel ar lua șpagă! Dar o „donație” e oricând binevenită. Iar dacă nu bani, un teren acolo, o pădure, o făbricuță ceva. Doamne, să fie primit!

Share
Published by
Ino Ardelean

Recent Posts

Ultimele condamnări sonore în Timiș au fost pentru finanțarea clubului Poli Timișoara. Iosif Armaș e bine-mersi

Nu cunosc mulți condamnați penal, dar câțiva au ajuns să tragă ponoase ajutând-o pe Poli.…

3 ore ago

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

18 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

20 de ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

22 de ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

23 de ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

o zi ago