Asociația Română pentru Reciclare RoRec organizează a patra acțiune de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) dn acest an. Campania „Locul deșeurilor nu este în casă. Trimite-le la plimbare!” are loc sâmbătă, în Giroc și Chișoda.
Sâmbătă, la ora 10, în Giroc și în Chişoda vor fi deschise puncte de colectare provizorii, la care oamenii pot depune aparatura veche sau uzată. Punctele de colectare vor fi deschise până la ora 16.
În Giroc vor fi deschide două astfel de puncte, pe str. Semenic, la SC Giroceana SRL, și pe str. Trandafirilor, la Școala Generală cu cls I-VIII. La Chișoda, acestea vor fi la Căminul Cultural, respectiv în Parc Chișoda, intersecția str. N.Firu cu str.Izlaz.
Echipamentele electrice sau electronice voluminoase vor fi preluate gratuit de la domiciliul solicitanților. Aceștia pot apela numerele de telefon 0751.302.114 sau 0726.114.180, până sâmbătă, între orele 9 și 15. Deponenții vor participa la o tombolă cu premii, tragerea la sorți urmând să fie făcută tot sâmbătă, la ora 18, la Căminul Cultural din Giroc.
Clubul SCM a înaintat Federației Române de Handbal o ofertă de organizare a turneului final…
Două comune periurbane ale Timișoarei vor beneficia de susținere financiară în vederea oferirii de suport…
Terenul public aflat în fața clădirii cunoscute ca și Centrul Financiar-Bancar, din Piața Consiliul Europei,…
O asociere condusă de societatea Constucții Erbașu a fost declarată câștigătoare a contractului de modernizare…
Gastronomia ne „leagă” pe toți. Harghita, Banat și Dobrogea au oficializat semnarea unui Acord de…
Unul dintre cele mai apreciate proiecte de păstrare a patrimoniului, Ambulanța pentru Monumente, derulat în…