Pavel Kasai, ratangiul de la ITM Timis, ar putea ajunge ministru secretar de stat!

N-a reușit să ia examenul pentru şefia Inspectoratului Teritorial de Muncă Timiș, deși a concurat de unul singur, dar ar putea ajunge direct în minister! Pavel Kasai susține că a fost propus de Biroul Executiv Județean al PSD Timiș pentru funcția de ministru secretar de stat! El abia așteaptă să fie șeful celor care l-au picat la examen.

La concursul pentru funcția de șef al ITM Timiș, desfășurat la finele lunii noiembrie, trezorierul PSD Timiș Pavel Kasai a picat cu brio. Concursul consta în două probe, cea scrisă, eliminatorie, și cea orală. Kasai n-a făcut decât 33 de puncte din cele 70 minim necesare la examenul scris, așa că n-a mai fost primit la proba orală.

Kasai, care a participat singur la concurs, deoarece contracandidatul său a renunțat înainte de examen, a făcut contestație. Cum aceasta i-a fost respinsă, trezorierul PSD Timiș a anunțat că se pregătește de examenul pentru aceeași funcție, care va avea loc anul viitor.

Între timp, Kasai s-ar putea să nu mai aibă parte de niciun stres. Asta, dacă propunerea Biroului Executiv Județean al PSD Timiș va fi acceptată. Social-democrații locali îl văd pe Kasai potrivit pentru postul de ministru secretar de stat în Ministerul Muncii!

„BEJ al PSD Timiș m-a propus pentru această funcție. Rămâne să vedem ce va fi. Poate voi ajunge să-i controlez pe cei care m-au picat pe nedrept la concurs”, a declarat Pavel Kasai.

Titu Bojin confirmă informația. „Pavel Kasai va fi director al ITM din luna ianuarie. Dacă nu va fi numit, atunci vom face demersuri pentru cealaltă funcție”, afirmă președintele PSD Timiș.

Share
Published by
editor

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

10 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

15 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

15 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

18 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

19 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

19 ore ago