Robu mareste la sase milioane de lei bugetul lui ACS Poli

Nicolae Robu a introdus, în ultimul moment, pe ordinea de zi a şedinţei de consiliu local de vineri un proiect de hotărâre care prevede majorarea bugetului pentru ACS Poli. Primarul a suplimentat ordinea de zi cu nu mai puţin de 22 de proiecte. Titu Bojin declara, joi, că social-democrații nu mai acceptă să le fie băgate pe gât proiecte „extra”.

Joi, preşedintele PSD Timiş, Titu Bojin, declara că dacă Nicolae Robu mai introduce proiecte suplimentare pe ordinea de zi, social-democraţii se vor abţine de la vot. “Am vorbit şi cu Robu acest lucru şi a promis că nu va mai introduce pe ordinea de zi proiecte suplimentare. Dacă va mai face acest lucru, consilierii PSD se vor abţine de la vot”, a spus Bojin.

Nicolae Robu susține însă că a fost vorba doar de o neînţelegere. „Am avut o discuţie amicală cu Titu Bojin pe proiectele suplimentare. A fost vorba de o neînţelegere, era vorba despre proiectele suplimentare care sunt prezentate direct în şedinţa de consiliu. Astfel de proiecte nu vom mai introduce. Înainte de a introduce proiecte suplimnentare eu i-am chemat mereu pe consilierii USL şi le-am discutat. La ultima şedinţă acest lucru nu a fost posibil, deoarece consilierii locali au stat până târziu pentru a discutat fuziunea ADP cu SDM. Domnul Bârsăşteanu a contestat mereu aceste proiecte suplimentare. Proiectul cu Poli a fost discutat acum inclusiv în comisia condusă de domnul Bârsăşteanu. Nu îmi fac probleme că nu va trece”, a spus Robu.

Primarul Timişoarei este mulţumit de ultimele transferuri de la Poli şi susţine că echipa se va descurca în prima ligă cu suplimentarea de buget de la patru la șase milioane de lei, dar şi cu cei 900.000 de euro veniţi din drepturile de televizare a a meciurilor. Robu speră ca în perioada următoare bugetul lui ACS Poli să fie completat şi din buzunarele sponsorilor. Nu vor mai fi votate proiecte fără ca, în prealabil, acestea să fie analizate de consilierii USL.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

10 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

11 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

14 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

14 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

18 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

18 ore ago