Categories: Administratie

Desi e impotriva, primaria e obligata sa inceapa eutanasierea cainilor

Decizia Curții Constituționale care a dat liber la eutanasiere dă peste cap strategia Primăriei Timișoara. Liderii administrației locale s-au declarat în repetate rânduri în favoarea sterilizării și a lăsării animalelor libere, însă acum aceasta nu mai este o opțiune. Municipalitatea nu-și poate permite să întrețină mai mult de cele 400 de animale aflate în adăpostul Danyflor.

Autorităţile locale din Timişoara aşteaptă ca legea eutanasierii să fie publicată în Monitorul Oficial, iar după aceea să o pună în practică. „Noi ne-am exprimat public opinia asupra eutanasierii, dar în momentul în care există o lege care prevede foarte clar măsurile care trebuie luate, nu ne putem permite să n-o respectăm. În motivarea Curţii Constituţionale se spune foarte clar că eutanasierea nu mai este o măsură lăsată la îndemâna autorităţilor locale. Se ajunge la eutanasiere, dacă, după 14 zile, câinii nu sunt revendicaţi sau adoptaţi, iar şi adăpostul nu permite ţinerea lor în captivitate. Ca atare, programul pe care l-am avut până în momentul de faţă, cu sterilizarea şi lăsarea în teritoriu a câinilor neagresivi, nu mai este în acord cu legea”, explică viceprimarul Dan Diaconu.

Primăria ar fi dispusă să ajute asociaţiile şi ONG-urile care vor să deschidă noi adăposturi, însă funcționarea acestora trebuie să fie asigurată din surse private. „Dacă vor exista soluţii alternative, suntem dispuşi să discutăm cu organizaţiile neguvernamentale. Suntem deschişi să-i ajutăm în realizarea unor adăposturi suplimentare, care să funcţioneze cu bani din zona privată Nu ne permitem să finanţăm mai mult decât cei 400 de câini din adăpostul Danyflor”, ne-a mai spus viceprimarul Diaconu.

Primarul Nicolae Robu a declarat de mai multe ori că nu este adeptul eutanasierii. În urmă cu două săptămâni, Robu propunea mai multe soluții: înăsprirea pedepselor pentru stăpânii care nu îşi sterilizează câinii, oferirea spre adopţie a câinilor sterilizaţi şi, dacă după o săptămână nu îi adoptă nimeni, să fie lăsaţi pe stradă, iar eutanasierea să fie făcută doar în cazul câinilor agresivi. Totuși, liberalul a promis că, dacă se va ajunge la eutanasiere, operațiunea va fi făcută „cu blândețe”.

Share
Published by
Andreea Rotar-Popovici

Recent Posts

PSD a decis să voteze bugetul, dar va introduce mai multe amendamente. Sorin Grindeanu i-a trimis o scrisoare acidă lui Ilie Bolojan

Membrii Consiliului Național al PSD, întruniţi duminică în şedinţă, au decis ca PSD să voteze…

O oră ago

Unde se ia programat apa la început de săptămână: Jebel, Buziaș, Cărpiniș și alte localități

În zilele viitoare, Aquatim va efectua lucrări de spălare a bazinelor de înmagazinare și a…

6 ore ago

Studiu pe piața imobiliară timișoreană: mai sunt terenuri pentru construcții la 20 de euro pe metrul pătrat

Conform datelor cuantificate de cei de la Valoreasy, în cadrul unei analize derulate pe piața…

9 ore ago

Începând de mâine, autobuzul M39 va avea capăt de linie la Foeni, nu la Otelec

Societatea de Transport Public Timișoara (STPT) transmite că, începând de luni, 16 martie, vor interveni…

9 ore ago

Început bun, final cu emoții! Timișoara bate Tg. Jiu la un punct diferență

SCM Politehnica era favorită certă în fața unei echipe ce avea o singură victorie în…

10 ore ago

La Muzeul Apei are loc evenimentul O lume într-o picătură

Fundația de Abilitare Speranța, prin programul UnLoc, și Fundația Aquatim, prin Muzeul Apei, organizează evenimentul…

10 ore ago