Categories: CulturaUltima ora

Gradina de Vara „Capitol”, curatata si renovata, se deschide in mai

La vară, timișorenii vor putea merge din nou la film – și nu numai – în aer liber. În luna mai va fi redeschisă Grădina de Vară „Capitol”, unde s-au făcut reparații importante. Din spațiul ultracentral au fost scoase, în ultimele săptămâni, nu mai puțin de zece camioane de gunoaie.

Grădina de Vară „Capitol” a fost preluată, acum doi ani, de Fillarmonica Banatul, de la Regia Autonomă de Distribuţie şi Exploatare a Filmelor RomâniaFilm. Lăsat în paragină multă vreme, spațiul situat în centrul Timișoarei n-a reușit să se impună în preferințele publicului, deși au fost organizate unele evenimente interesante – proiecții de filme și chiar concerte. Primăria Timișoara a decis, în această primăvară, să reabiliteze grădina, iar lucrările au început în luna martie. Acestea sunt realizate pe bugetul alocat pentru Filarmonica „Banatul”, din care vor fi plătite și reparațiile de la sala „Capitol”, unde vor fi schimbate scaunele și podelele. „Se fac lucrări importante la grădina de vară. S-a golit tot ce era în spate, s-au scos zece camioane de gunoaie, se refac toate aleile, spațiile verzi, a fost refăcut ecranul. Mai urmează să achiziționăm noi un videoproiector, prin Casa de Cultură. Vor fi acolo și spectacole, și proiecții de film”, spune viceprimarul Dan Diaconu. Conform acestuia, Grădina de Vară „Capitol” va fi redeschisă în luna mai. Aceasta are o suprafață de aproximativ 8.200 de metri pătrați și a fost inagurată în 1920. (sursa foto: eyeinthesky.ro)

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Zborurile de marți dinspre Timișoara spre Dubai au fost anulate

Două zboruri programate marți din Timișoara spre zona Golfului au fost anulate. Cursele erau programate…

16 minute ago

Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, va conferenția la Universitatea de Vest Timișoara

Universitatea de Vest Timișoara continuă organizarea eenimentelor sub genericul „Idei care schimbă lumea” În cadrul…

37 de minute ago

Sânnicolau Mare, cel mai bogat oraş din judeţul Timiş în 2025, urmat de Jimbolia

Sânnicolau Mare a avut, în 2025, cele mai multe venituri dintre cele opt oraşe ale…

4 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 3 martie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 03.03.2026, unde se vor executa reparaţii…

5 ore ago

PNL a găsit, în sfârşit, un ministru pentru Educaţie: Mihai Dimian, rector al Universității din Suceava

Rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, Mihai Dimian, a fost propus și validat luni…

15 ore ago

Viceprimarul Lațcău explică modul de lucru din Piața Traian: ”Nu vom interveni peste tot simultan, dar nici nu vom lucra pe tronsoane foarte mici”

Viceprimarul Ruben Lațcău e optimist și anunță: ”Începem luna aceasta în Traian”. Deocamdată se fac…

16 ore ago