Categories: Justitie

Parchetul General a deschis dosar penal vizand votul din diaspora

Încă o lovitură dură împotriva Guvernului Victor Ponta! Ea vine de această dată din partea Justiției, fiind demarată o anchetă penală vizând umilințele prin care au trecut românii care au vrut să voteze în diaspora. Ancheta vizează mai mulți membri ai guvernului.

Procurorul general al României, Tiberiu Nițu, a declarat, joi dimineața, că a fost deschis un dosar de urmărire penală în rem (vizează doar fapte) vizavi de încălcarea dreptului la vot în scrutinul organizat în diaspora. Nițu a precizat că există la dosar mai multe sesizări vizând votul din diaspora, neputând da însă un număr. Potrivit procurorului general, acestea vizează miniștri și alți reprezentanți ai autorităților implicați în organizarea votului în diaspora. „Au fost foarte multe sesizări depuse de diverse persoane. S-a început urmărirea penală cu privire la faptă și s-au solicitat relații la alte autorități. Ancheta se va desfășura în continuare cu privire la faptă, împiedicarea exercitării dreptului la vot, prevăzută de articolul 385 din Codul penal. Sesizările sunt îndreptate împotriva miniștrilor care, în opinia petiționarilor, au avut atribuții de a organiza alegerile”, a afirmat Nițu. Pedeapsa pentru împiedicarea exercitării dreptului la vot este între șase luni și trei ani de închisoare. Miercuri seara, Livia Stanciu, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție, a afirmat că guvernul putea să emită o ordonanță de urgență pentru suplimentarea secțiilor de votare din străinătate. Lidia Stanciu a mai spus că e de acord cu efectuarea unei anchete penale privind votul din străinătate.

Share
Published by
Iulia Avram

Recent Posts

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

4 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

5 ore ago

Tenis Club Rogo a organizat cel mai puternic turneu de tenis rezervat jucătorilor „old-boys”! Meciuri de senzație la Dumbrăvița

Județul Timiș a fost onorat să figureze din nou în Calendarul Oficial ITF Masters 2026,…

6 ore ago

Seeds of Kenosis renunță la spațiul florăriei din Piața Operei, motivând că nu vrea să intre în jocuri politice

Asociația Seeds of Kenosis a anunțat, marți la prânz, că va renunța la spațiul pe…

7 ore ago

Un canotor este sportivul anului în județul Timiș. CSM Timișoara, principalul furnizor de talente

Direcția Județeană de Tineret și Sport Timiș a făcut public topul celor mai buni sportivi…

8 ore ago