Categories: PoliticieniUltima ora

Primarului Nicolae Robu i-a fost cerut… votul inapoi!

Schimb tăios de replici între primarul Nicolae Robu și un timișorean iubitor de PSD care-și vrea votul înapoi. Cei doi au avut un dialog în plin centrul orașului, iar alegătorul i-a reproșat edilului că Piața Libertății nu e altceva decât o adunătură de betoane. La rândul său, Robu l-a făcut penibil.

Se laudă cu susținătorii de pe rețelele de socializare, dar Nicolae Robu nu duce lipsă nici de cetățeni care nu-l agreează. Unul dintre aceștia l-a abordat joi, în Piața Victoriei. Omul s-a oprit să discute cu edilul pentru că… își vrea votul înapoi. „Numai puțin, că mă grăbesc… Când v-am votat erați în USL, nu mai sunteți, așa că vă rog să băgați virtual mâna în buzunar și să-mi dați votul. Dacă s-ar organiza iar alegeri, ați mai fi primar?”, i-a spus acesta primarului. „Ați știut că mă numesc Robu și am mai multe voturi decât USL”, i-a răspuns edilul. A urmat un nou schimb acid de replici, la finele căruia Robu i-a spus contestatarului că nu are decât să voteze cu PSD.

Tânărul nu s-a oprit însă aici și l-a luat la rost pe edil în legătură cu Piața Libertății. „Betoanele alea de acolo, aia-i piață ce ați făcut?”, i-a spus acesta. În acel moment, Robu și-a pierdut răbdarea și l-a întrebat ce meserie are. Redăm în continuare dialogul:
Contestatar: Da’ ce? Tu vorbești numai cu intelectualii?
Robu: Da. Pe acest subiect vorbesc doar cu specialiști.
Specialiștii în betoane?
Specialiștii în artă.
Artă?
Haide, dom’le, că ești penibil. Nu am nevoie de un vot de un asemenea om.
Păi îmi pare rău că te-am votat.
Repet. M-aș simți jignit să fiu votat de un astfel de om.
Să înțeleg că nu adunați decât oameni care să vă pupe undeva?

În acest moment au interveni doi polițiști locali care i-au cerut tânărului să se îndepărteze. Edilul le-a spus oamenilor legii că nu e nevoie de ajutorul lor. „Nu că «lăsați-l în pace», n-au ce să-mi facă. Deci am votat PSD, nu pe tine”, a spus tânărul înainte să plece. Robu a declarat că nu are nimic împotrivă ca timișorenii să-și exprime opiniile despre proiectele orașului, dar numai atunci când o fac politicos.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Au lovit și au fugit! Acum, trei tâlhari tineri își așteaptă pedeapsa

Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…

2 ore ago

Un vârstnic a sfârșit vineri între liniile de tramvai

Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…

4 ore ago

Cadou pentru Sorin Grindeanu. Moţiune de cenzură a “suveraniştilor” împotriva “progresiştilor”

Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…

5 ore ago

Moment istoric: UPT a cumpărat Casa Muhle pe care o va transforma într-o clădire importantă pentru oraș

Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…

5 ore ago

Sâmbătă puteţi descoperi “Timișoara interbelică” într-un nou tur ghidat

Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…

6 ore ago

Bazele de deszăpezire din Timiș au în stoc material antiderapant necesar pe vreme de iarnă

Bazele de deszăpezire aparținând Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara și cele ale Consiliului Județean…

6 ore ago