Socialisti bogati si liberali saraci

Jurnal de precampanie (2)

Săptămâna electorală care tocmai s-a terminat a fost deosebit de agitată și la Timișoara, nu doar la București, unde s-a resetat tot jocul după intrarea lui Marian Munteanu în cursa pentru primărie. La PSD Timiș a avut loc o clarificare – sau cel puțin asta s-a dorit – prin desemnarea oficială a lui Sorin Grindeanu drept candidat la președinția CJ Timiș. Ei bine, deși lucrurile par limpezi prin această validare, nu e deloc așa. Și asta fiindcă nu se știe ce se întâmplă cu actualul titular al scaunului de șef al CJT, Titu Bojin, care e greu de crezut că va preda fotoliul fără luptă. Și cum lupta în interiorul PSD Timiș a pierdut-o, e foarte posibil să-l regăsim în alt partid. Chiar dacă el a declarat că nu-l vom găsi în „registrele de intrare” ale unei alte formațiuni politice. Dar independent susținut de ALDE, PMP sau UNPR se poate? Marea miză e câți primari, consilieri și șefi de organizații poate disloca Bojin din PSD.

Balamuc total la ALDE Timiș! Fostul președinte Petru Ehegartner a fost obligat să-și dea demisia, după ce conducerea centrală a partidului a decis peste capul lui să-l pună candidat la Primăria Timișoara pe un anonim lider sindical de la Politehnică. E chiar fain că „adevărații liberali” defilează cu un sindicalist! După plecarea lui Ehegartner, două grupări au încercat să preia conducerea filialei, lupta fiind încă în desfășurare. Oricum, scaunul lui Ehegartner era vizat de mai mult timp de Titi Stancu, politicianul din Timiș care n-a ratat, se pare, niciun partid, cu excepția UDMR. În acțiunea lui, Stancu a fost ajutat de grotescul personaj „Văru’” Vosganian. Uitați-vă la el într-o ipostază pe când nu trăgea sforile în ALDE Timiș!

Săptămâna aceasta a adus trei noi candidaturi pentru scaunul de primar. În ordine cronologică, primul a fost deja celebrul consilier local Petrică Folică, cel care a părăsit PNL pentru a candida pe lista PND. A venit apoi revoluționarul Liviu Băcana, care va candida pentru Partidul România Unită (PRU), formațiune naționalist-extremistă puternic antioccidentală. Nu în ultimul rând, în cursă a intrat și revoluționarul Lorin Fortuna, care va candida independent, dar ar putea fi sprijinit de Partidul Reptilienilor.

Și una de final. Știți câți bani trebuie să cotizeze un PSD-ist care a prins loc eligibil pe lista de la CJ Timiș? Fix 10.000 de euro. Dar un liberal care se vrea în consiliul local? Exact 2.500 de euro. Pare paradoxal ca socialiștii cei săraci să contribuie cu o sumă împătrită față de liberalii cei bogați. Dar e doar o aparență, fiindcă dintotdeauna PSD-iștii au fost mai avuți decât liberalii, atât la nivel local, cât și central. Bine, n-am spus că din muncă cinstită. Oricum, 10.000 de euro nu pot fi recuperați în patru ani din indemnizația de consilier. Asta, dacă nu organizează cumva PSD-ul un training cu fostul lor coleg Radu Țoancă. I-ar putea învăța nu doar să-și recupereze investiția inițială, dar s-o și înzecească.

Share
Published by
Ziaristul de (pe) terasa

Recent Posts

Proiectul noului pod peste Mureș, de lângă Cenad, face un pas înainte

Lansată în cea de a doua jumătate a acestui an, licitația pentru stabilirea executantului studiului…

7 ore ago

Deplasare grea în ultimul meci din 2025 al baschetbaliștilor

Fără pauză! Etapa a 14-a din Liga Națională masculină de baschet programează un meci în…

9 ore ago

Din 1 ianuarie pregătiți-vă să vă goliți mai repede buzunarele pentru benzină sau motorină. Sau mergeți cu trotineta și bicicleta

Dacă v-ați bucurat de ieftinirea carburanților din ultimele zile, nu sperați să rămână prea mult…

11 ore ago

A intrat pe contrasens și a băgat o femeie și un copil în spital

Duminică, 28 decembrie 2025, în jurul orei 06:15, polițiștii au fost sesizați cu privire la…

12 ore ago

România lui Mitică. Mitică Dragomir

Dacă ar fi să ilustrez anul 2025, ba chiar şi ultimii 36 de ani, rezumându-mă…

16 ore ago

Asociația Club Sportiv Sport Express – locul unde copiii cresc prin sport, încredere și comunitate

Există momente în copilărie care rămân pentru totdeauna: prima minge prinsă corect, primul gol marcat,…

16 ore ago