Robu: Ma bucur ca se face stadion la Alexandria, astept sa se dea drumul la investitii si la Timisoara

Viitorul stadion de 12 milioane de euro din Alexandria nu e văzut prea bine nici măcar în PSD, dar nu-l deranjează pe Nicolae Robu. Edilul spune că e bine că se fac astfel de investiții, pentru că e un semn că se va ajunge și pe la noi! Alexandria are, din primăvară, și o sală de sport pe bani de la bugetul național, în timp ce Timișoara e tratată cu flit.

Ministerul Dezvoltării a trimis spre dezbatere publică două hotărâri de guvern care prevăd aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru un stadion la Alexandria, în Teleorman. Este vorba despre o investiţie de 55,7 milioane de lei, derulată prin Compania Naţională de Investiţii (CNI), la care primăria din Alexandria va contribui cu 1,38 milioane de lei. Conform notei de fundamentare, în Teleorman este nevoie de un stadion nou pentru că „activităţile sportive continuă să fie desfăşurate pe amplasament, iar cluburile locale de sport au în mod constant performante notabile în competiţiile naţionale şi chiar internaţionale”. Ideea nu este văzută cu ochi prea buni nici măcar la guvern, unde inclusiv Eugen Teodorovici, fost ministru de Finanțe și consilier al premierului Mihai Tudose, spune că nu se justifică o astfel de investiție.

Totuși, pe primarul Nicolae Robu nu pare să-l deranjeze prea mult. „Am aflat cu bucurie că guvernul, prin CNI, finanțează noi investiții pentru modernizarea infrastructurii de sport. M-am bucurat că o astfel de investiție se face în județul Teleorman, pentru că am convingerea că nu o să se facă numai acolo. E nevoie în toată țara, și vorbesc serios, de investiții în modernizarea infrastructurii pentru sport. Aștept să se dea drumul la investiții în toată țara (…) E bine că se face un stadion la Alexandria (…) însă trebuie să se înțeleagă că orașul care va reprezenta România în 2021, drept Capitală Europeană a Culturii, necesită și el un stadion și o sală polivalentă de mari dimensiuni. Nu pot să-mi imaginez că un guvern, indiferent de culoarea politică, nu înțelege că nu putem face țara de râs, prezentându-ne în 2021 cu o infrastructură necorespunzătoare (…) Toată lumea spune că nu sunt bani. E adevărat, nu sunt bani pentru orice, banii trebuie cheltuiți judicios, dar pentru asemenea obiective trebuie să fie bani. Se face o prioritizare a repartizării fondurilor și nu văd în ce logică ar putea spune cineva că nu este o prioritate construirea unui stadion de 30.000 locuri și a unei săli polivalente la Timișoara (…) Cer guvernului să dea drumul la aceste două investiții prin CNI”, a declarat, vineri, edilul.

În primăvară, la Alexandria, orașul de suflet al președintelui PSD Liviu Dragnea, a fost inaugurată și o sală de sport, făcută cu aproximativ 20 de milioane de lei, bani de la bugetul de stat. Robu spune că nu e o problemă. „Presupun că și Alexandria a avut nevoie de o sală polivalentă, nu e rău că s-a făcut, e foarte bine. Presupun că Alexandria și tot județul au nevoie de un nou stadion (…) dar nu cred că România se termină la granița județului Teleorman. Nu am nici o nemulțumire legată de faptul că se realizează în Teleorman un stadion și o sală de sport (…) Nemulțumirea mea începe doar acolo unde văd că nu se fac gesturi și înspre Timișoara (…) Nu este acceptabil ca mereu banii să se termine înaintea Timișoarei, al doilea contibuabil la bugetul statului, după București”, a conchis acesta. Primăria Timișoara și CJ Timiș se ceartă pe amplasamentul unei viitoare săli polivalente despre care nu există niciun angajament ferm că va fi realizată. Robu o vrea lângă stadionul „Dan Păltinișanu”, iar Călin Dobra preferă un teren în Giroc. CNI nu a oferit însă nicio garanție că sala va fi și construită.

Share
Published by
Otilia Galescu

Recent Posts

Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru…

5 ore ago

Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei

Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date…

5 ore ago

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un…

7 ore ago

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre…

7 ore ago

Cum va fi vremea în ultimul weekend din 2025

După ce luna decembrie a fost mult mai caldă ca de obicei, cel puțin până…

9 ore ago

2025: anul în care improvizația s-a terminat

Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A…

12 ore ago