Categories: Alte sporturi

Nebunie de meci in Secuime! Informatica a scapat victoria in ultimele secunde

Weekend prelungit cu mult ghinion pentru echipele timisoarene. ASU Poli a avut 2-0 dar a fost egalată, handbaliștii au condus tot meciul, dar au obținut doar o remiză la Constanța, iar Informatica a făcut egal, după ce a primit gol în ultimele secunde la Odorhei.

Meciul dintre FK Odorhei și Informatica a fost, conform așteptărilor, echilibrat, în nota ultimelor partide de campionat, cele două combatante remizând de două ori în sezonul anterior. Însă, după 8 minute de joc, se părea că gazdele vor obține o victorie facilă, conducând deja cu 3-0, după golul lui Barna Szocz și „dubla” lui Szabolcs Manya. Dar Informatica nu este o echipă care să renunțe ușor, iar până în minutul 15 s-a restabilit egalitatea, după trei goluri superbe timișorene marcate de Simic, Savio și Lupu, 3-3, fiind scorul pauzei.

În partea secundă, braziliano-românul Savio a reușit un gol de excepție, aducând pentru prima dată Timișoara în avantaj, 4-3, bănățenii ratând apoi alte ocazii importante de seprindere, având și două bare! Pe final, cu 15 secunde înainte de ultima sirenă, Laszlo Szocz de la gazde a punctat în fața neinspiratului Iancu, aflat la primul meci de la revenire la echipă stabilind scorul final, 4-4! 4-4 a fost și în ultimul meci din sezonul regulat al campionatului trecut, în martie, la timișoara, trupa din Harghita egalând și atunci în ultima fază. Bănățenii s-au răzbunat în finala mică pe care și-au ajudecat-o în meciul direct.

Campionatul se întrerupe pentru returul barajului de calificare la Euro dintre România și Georgia, iar Informatica, 7 puncte în trei partide, va evolua în runda a patra, tot în deplasare, la Poli Iași.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

CCIA Timiș și ISIM Timișoara lansează în 2026 cursuri gratuite de excelență în sudare ecologică și digitală

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș și Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Sudură și…

31 de minute ago

Administrația județeană pregătește licitația pentru reabilitarea castelului de la Banloc și a Mausoleului de la Bobda

Consiliul Județean Timiș are în lucru mai multe proiecte de reabilitare a unor vechi conace.…

42 de minute ago

De ce PNL își respinge propriul premier: anatomia unui sabotaj intern

Iluzia controlului: Bolojan crede în merit, PNL crede în funcții  În partidele românești, verticalitatea nu…

3 ore ago

Programul de lucrări al SDM în ziua de 4 februarie 2026

Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 04.02.2026, unde se vor executa reparaţii…

4 ore ago

Alfred Simonis îi acordă încredere deplină noului director de la Muzeul Satului Bănățean, în disputa cu unii angajați

Alfred Simonis, președintele CJ Timiș, a anunțat marți că are încredere deplină în noul director…

17 ore ago

Bătăușii copilului consilierei din Dumbrăvița au primit… arest la domiciliu

Deși vorbim de un caz în care un tânăr de 19 ani a primit o…

18 ore ago