Categories: SocialUltima ora

Cod galben de vant in vestul Romaniei: rafale de pana la 120 km/ h la munte!

Vreme de stat în casă la acest sfârșit de săptămână în vestul României. Este deja în vigoare o atenționare valabilă până luni seară, însă meteorologii au emis și un cod galben de vânt, care va afecta mai multe județe. La munte, vântul va atinge și 120 km/h.

Conform meterologilor, codul galben va afecta zona joasă a județelor Arad, Bihor, Caraș-Severin și Timiș și va fi valabil în intervalul orar 15-21. Se vor înregistra intensificări temporare ale vântului, care la rafală vor atinge local 70-90 km/h. În zona de munte, inclusiv în Hunedoara, vântul va atinge, la peste 1.700 metri, la rafală, 100-120 km/ h. Fenomenele asociate sunt ninsoare viscolită și zăpadă spulberată, la peste 1.800 m. Este în vigoare deja o avertizare meteo care vizează intensificări ale vântului, precipitații moderate cantitativ și ninsori viscolite la munte. Cantitățile de apă cumulate vor depăși local 15-20 l/mp. La munte vor fi precipitații mixte, iar cantitățile de apă cumulate vor depăși 25-30 l/mp. De sâmbătă seară până luni, 4 februarie, la ora 18, meteorologii anunță ninsori viscolite la munte, intensificări ale vântului și precipitații mixte. Începând din seara de 3 februarie, în zonele joase precipitațiile se vor transforma treptat în lapoviță și ninsoare.

Share
Published by
Oana Telescu

Recent Posts

Ghiroda a început pregătirea și va disputa șase partide amicale

Una din echipele de top din județul Timiș și-a reluat pregătirea încă de la începutul…

3 ore ago

Zeci de localități din Timiș nu au medic de familie. Președintele Colegiului Medicilor cere implicarea autorităților

Medicina de familie, domeniul care ar trebui să fie unul dintre pilonii sănătății, are în…

7 ore ago

Doi artiști timișoreni reprezintă, prin intermediul unei expoziții, România la Bienala de artă de la Veneția

România va fi reprezentată la ediția cu numărul 61 a Bienalei de Artă de la…

7 ore ago

Dragoste de mamă. Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare Timișoara a primit o donaţie de un milion de euro de la mama sa

Managerul Institutului de Boli Cardiovasculare din Timișoara, medicul Tudor Constantin Luca, a primit de la…

8 ore ago

A fost lansată licitaţia privind reabilitarea zonei centrale a oraşului Sânnicolau Mare, proiect de 5,5 milioane de euro

Primarul oraşului Sânnicolau Mare, Dănuţ Groza, a anunţat că a fost lansat în liciatţie proiectul…

9 ore ago

Weekend rece în toată țara. În Banat vor fi valori pozitive

Iarnă în toată puterea cuvântului în țară. În Banat însă, vremea va fi mai blândă…

10 ore ago