Nervi întinși la maximum pentru românii care pleacă din vacanța petrecută în țară, dar și pentru alți turiști. O coadă de mașini de mai bine de 4 kilometri s-a format la Vama Cenad, pe sensul de ieșire din țară. Asta, după ce oficialii maghiari au decis să controleze fiecare autovehicul.
Timpul mediu de așteptare pe sensul de ieșire din țară pe Cenad era, duminică seară, de peste o oră și jumătate. Această aglomerație s-a produs după ce polițiștii de frontieră și vameșii maghiari au decis să controleze la sânge toate persoanele, dar și vehiculele care trec prin vamă. Poliția de Frontieră din România a făcut patru solicitări oficiale părții maghiare, pentru a fluidiza traficul, dar toate au fost refuzate. A fost sesizată și Prefectura Timiș, care a trimis în vamă echipaje de poliție pentru a interveni în cazul în care apar unele incidente. „Partea maghiară verifică toate persoanele și face control amănunțit la fiecare vehicul. Fiindcă e singura instituție cu competență la graniță, Poliția de Frontieră a făcut mai multe solicitări maghiarilor, dar au fost respinse”, ne-a declarat prefectul Eva Andreaș.
În vămile din vestul țării s-a stat, în acest weekend, zeci de minute la coadă pentru ieșirea din țară. Cel mai aglomerat a fost Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II, la autostradă, unde unii șoferi au așteptat peste două ore să poată părăsi România.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4036″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…
Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…
Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…
Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…
La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…