Secolul XXI. Epoca vitezei, a tehnologiei, a super-evoluției. Asta, în lumea largă. În unele zone ale Timișoarei însă, pare să fie epoca priponitului calului în fața blocului! Sau a cailor! S-a întâmplat marți după-amiază și pe Bd. Dâmbovița.
Timișoara are o problemă cu locurile de parcare, atât în centru, cât și printre blocuri. Proprietarii de mașini caută, uneori, cu zecile de minute un loc de lăsat „căruța”. Alții însă, mai rustici, au… cai! Pe care îi lasă să pască liberi pe străzi, priponiți sau nu de diverși arbori. Marți după-amiază, pe Bd. Dâmbovița, trecătorii au putut admira o adevărată mini-herghelie! Nu mai puțin de 7 cai… frumoși pășteau liniștiți pe marginea șoselei, în fața blocurilor turn de vizavi de depoul de tramvaie. După apelurile făcute de locuitorii din zonă, la pășunea improvizată au ajuns și polițiștii de la Secția 3, și polițiștii locali, și jandarmii. „Animalele au fost ridicate de pe domeniul public de cei de la Danyflor. Se încearcă identificarea proprietarului, care urmează să fie amendat”, au precizat reprezentanții Poliției Locale. Agenții au aplicat, în ultimii ani, mai multe amenzi, conform Legii 61/1991, proprietarilor de animale lăsate în libertate. Este vorba, în principal, de cai, iar una dintre zonele în care aceștia fac parte din peisajul cotidian este zona Lunei. Dacă vedeți cai sau alte animale lăsate libere printre blocuri, sunteți rugați să sunați la dispeceratul Poliției Locale, la numerele de telefon 0256.968 sau 0256.246-112.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”4073″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”150″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…
Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…
Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…
Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…
Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…
Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…