Sport

Superiori în teren, inferiori acolo unde contează, pe tabelă

Nu a fost ziua campionilor. Timişoara Saracens pierde un meci pe terenul Stelei, în care a dominat clar ostilităţile din teren, dar în care nu a (prea) putut puncta. Extrem de pragmatică, Steaua s-a impus cu 16-9 şi are trei victorii din trei meciuri, în timp ce Timişoara suferă primul eşec stagional din acest sezon de Superligă.

Timişoara a început partida în terenul advers dominând la toate capitolele, mai puţin la eficienţă. Acţiunile campionilor s-au oprit înaintea butului advers. Steaua a deschis scorul la prima acţiune în jumătatea adversă prin Melinte, care a transformat o penalitate. Samoa a egalat, tot după o lovitură de picior, după care alte acţiuni ale timişorenilor s-au oprit pe ultimii metri. Bucureştenii au dat lovitura la singura acţiune în 5-ul advers, Vueti reuşind eseul, iar Melinte aducând punctele adiţionale. Până la pauză, Melinte şi Samoa au pus fiecare câte o lovitură de pedeapsă pe tabelă, pentru 13-6.

Repriza secundă a fost dominată tot de Timişoara, însă şi de această dată s-a greşit foarte mult la finalizare. Samoa a redus din handicap, dar Melinte a refăcut diferenţa de 7 puncte, stabilind scorul final, 16-9. Un rezultat nedrept pentru bănăţeni, care însă au obligaţia de a merge mai departe, mai puternici.

Timisoara Saracens: Militaru, Rădoi, Pungea, Mureşan, Drenceanu, Morrison, Rus, Stewart, Conache, Rose, Shennan, Popa, Fercu, Zaharia, Samoa. Au mai jucat: Căpăţănă, Halalilo, Doge, Iftimiciuc, Neculau, Rupanu, Lemnaru, Simionescu.

Share
Published by
Alin Toader

Recent Posts

Succes și în plan digital. Aquatim oferă și aplicația mobilă MyAquatim, care are deja peste 15.000 de utilizatori

Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…

7 ore ago

La Pișchia a fost prima ediție Festivalul de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”

Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…

7 ore ago

Socio Claus a fost și în acest an la Universitatea de Vest Timișoara

Pentru al optulea an consecutiv,  Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…

8 ore ago

Detergenți, hârtie igienică sau produse biocide, de aproape cinci milioane de lei. Agenția de Achiziții Publice Timișoara iese la cumpărături

SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…

8 ore ago

Accident grav la Ictar Budinț! Trei victime, două persoane încarcerate

Duminică dimineața la ora 10, un telefon la 112 anunța un eveniment rutier nefericit în…

10 ore ago

Visul umed al românilor: Sorin Grindeanu, premier

Toate așteptările sunt grele, dar mai grea e așteptarea noastră ca Sorin Grindeanu să redevină…

12 ore ago