Asocierea Tehnostrade SRL – Spedition UMB SRL solicitat prelungirea restricției de circulație instituite pe A 1, între Șoimuș și Simeria. Traficul ar putea fi deschis înainte de 1 decembrie.
Continuă bătăile de cap pentru șoferii care au drum pe A1. DRDP Timișoara a anunțat că restricția de circulație pe A 1, între Șoimuș și Simeria, se prelungește. Pe 10 octombrie au început lucrările de realizare a conexiunii între sectorul de autostradă Deva – Orăștie (aflat sub trafic) cu lotul 4 al autostrăzii Lugoj – Deva (în execuție).
Traficul se desfășoară pe DN 7, pe segmentul Simeria-Deva. Asocierea Tehnostrade SRL – Spedition UMB SRL, antreprenorul lucrării, estima că va finaliza conexiunea pe 15 noiembrie. Acest lucru nu se va întâmpla însă.
„Antreprenorul a solicitat prelungirea închiderii circulației pe tronsonul de autostrada A1, între km 353+660 și km 368+650, cuprins între Nodul rutier Deva și Nodul rutier Simeria și devierea traficului pe DN 7, pe segmentul Simeria – Deva, în perioada 16 – 29 noiembrie. Având in vedere faptul că execuția lucrărilor se află într-un stadiu avansat, antreprenorul depune eforturi în vederea deschiderii traficului pe tronsonul de autostrada A1 cuprins între Nodul rutier Deva și Nodul rutier Simeria în cel mai scurt timp posibil”, au transmis, miercuri, reprezentanții DRDP.
“Noi ne pregătim pentru ce este mai rău şi anume să candidăm singuri în 2028”.…
Timișoara își consolidează statutul de hub cultural regional prin găzduirea celui mai nou centru de…
Echinocțiul de primăvară marchează începutul primăverii astronomice în emisfera nordică. În 2026, acesta are loc…
Societatea Drumuri Municipale (SDM) face cunoscut programul zilei de 20.03.2026, unde se vor executa reparaţii…
Deputatul Marilen Pirtea, preşedinte al PNL Timiş, afirmă că PSD a încasat o înfrângere mare…
Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…