Fed Cup, România - Franța
Astăzi şi mâine, la Rouen, România şi Franţa se luptă pentru accederea în finala Fed Cup. Seria semifinală a fost deschisă de Simona Halep, care a întâlnit o jucătoare în faţa căreia avea bilanţ negativ în întâlnirile directe, Kristina Mladenovic. După fix 100 de minute de joc, românca s-a impus clar, 6-3, 6-1 şi tricolorele mai au nevoie de două victorii pentru a ajunge în ultimul act al competiţiei.
Fed Cup, România – Franța
Partida a debutat echilibrat, cu game-uri lungi şi schimburi palpitante din spatele terenului. Cheia primului set a fost game-ul al şaptelea, când după o luptă teribilă Simona a făcut break, şi-a câştigat apoi serviciu şi s-a mai impus odată când „Kiki” era la serviciu, aşadar 6-3.
După un început echilibrat şi în manşa a doua, în care jucătoarele s-au impus pe primul serviciu până la 2-1, Halep s-a desprins, datorită unui joc mai exact, profitând şi de multe „cadouri” din partea franţuzoaicei. S-a făcut rapid 4-1, iar românca a mai reuşit un break, apoi s-a impus pe propriul serviciu la prima minge de meci, 6-1.
O victorie clară, chiar dacă meciul a fost mai echilibrat decât o arată scorul, iar România conduce întâlnirea cu Franţa cu 1-0. Urmează Mihaela Buzărnescu – Carolina Garcia. În cealaltă semifinală, Australia se află la egalitate cu Bielorusia, 1-1.
De remarcat şi atmosfera fantastică făcută de sutele de români prezenţi la Rouen. Aceştia i-au redus la tăcere pe fanii francezi şi au adus un avantaj de moral şi Simonei.
A fost 19-19 la mingi câştigătoare, în timp ce la greşeli neforţate Mladenovic a avut 35, iar Simona 19.
Societatea Aquatim a intrat cu succes în era digitală și în domeniul relațiilor cu clienții.…
Căminul Cultural din Pișchia a găzduit prima ediție a Festivalului de Cultură Bănățeană „Ionel Iacob-Bencei”,…
Pentru al optulea an consecutiv, Departamentul de Sociologie din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială…
SRL-ul înființat de Primăria Timișoara caută furnizori pentru produse de igienă și curățenie. Firma a…
Duminică dimineața la ora 10, un telefon la 112 anunța un eveniment rutier nefericit în…
Toate așteptările sunt grele, dar mai grea e așteptarea noastră ca Sorin Grindeanu să redevină…