Sănătate

Au început testele la Spitalul Municipal Timișoara! Teste de coronavirus pentru aproape 50 de mămici și gravide și peste 40 de bebeluși de la „Odobescu”

La Maternitatea Odobescu (care „ține” de Spitalul Municipal Timișoara) au început testele de COVID-19 realizate asupra mămicilor, gravidelor și nou-născuților, după ce joi, Comitetul Director al Spitalului Municipal Timișoara a aprobat testarea tuturor pacienților care se adresează spitalului, precum și a personalului medical.
Vineri, în 17 aprilie, se realizează testarea a 47 de paciente, mămici și gravide, precum și a 42 de nou-născuți internați în Maternitatea Odobescu, iar în același timp se realizează și testarea personalului medical, conform conducerii Spitalului Municipal Timișoara.
Olimpia Oprea, managerul Spitalului Municipal Timișoara, transmite că Primăria Municipiului Timișoara a alocat fondurile necesare în vederea achiziționării kiturilor pentru testarea pacienților și personalului care nu se încadrează în definiția de caz. Testarea se face la Spitalul Municipal.
De altfel, managerul Olimpia Oprea transmite că toate pacientele care se vor interna în Maternitatea Odobescu vor fi testate la internare și vor fi instruite de către personalul medical asupra regulilor de igienă și protecție.
În ultimele zile, doi bebeluși au fost testați pozitiv la Maternitatea Odobescu, și au fost transferați la Maternitatea Bega, împreună cu mamele lor. Acolo au fost depistați pozitiv și zece bebeluși, iar la retestare doar unul a fost confirmat pozitiv. Peste 25 de paciente și cadre medicale de la Odobescu s-au infectat în ultimele săptămâni cu COVID 19.

Share
Published by
Daniela Stoian

Recent Posts

Fostul rector al Universității Politehnica Timișoara, Viorel Șerban, a încetat din viață

Universitatea Politehnica Timișoara anunță, cu profundă durere, trecerea la cele veșnice a celui care a…

9 ore ago

Primarul Fritz prezintă victoriile municipalității în instanță, pe disputele ”imobiliare”

Am avut succes împotriva contestațiilor de pe strada Cezar, în lupta cu Pizzeria Poli, dar…

14 ore ago

Proiectul lărgirii la patru benzi a drumului județean spre Sânandrei a fost oficial demarat

Lucrările de lărgire la patru benzi a drumului care leagă Sânandreiul de DN 69, Timișoara…

15 ore ago

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

17 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

18 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

19 ore ago