Sport

Duel tare pe semicerc cu Steaua

Liga Națională de baschet masculin se reia după pauza prilejuită de jocul naționalei de seniori, în precalificările Euro 2025 (Luxemburg – România 70-73). Tehnicianul Dragan Petricevic a revenit de la lot, iar antrenamentele s-au desfășurat în formulă completă în ultimele zile.

Leii din Banat vor întâlni Steaua, vineri, 3 decembrie, la ora 17,30, la sala C. Jude. Bucureștenii au câștigat la mustață precedentele două partide: 78-77, acasă, cu CSM Ploiești, și 111-107, după prelungiri, la Constanța, cu Athletic.

Ne-am antrenat bine în această perioadă de întrerupere a campionatului, dar ne așteaptă un meci greu, în fața unei formații care a mai făcut transferuri. Am văzut că Steaua a învins Constanța la ea acasă și că este într-o formă bună. Totuși, jucăm pe teren propriu, ne dorim să facem un joc bun și să câștigăm”, a spus Milos Komatina, căpitanul SCM OHMA Timișoara.

Steaua București l-a adus în urmă cu zece zile pe croatul Davor Konjevic (31 de ani și 1,98 înălțime), care evoluează pe postul de „shooting guard”, fiind o soluție atât pentru poziția 2, cât și pentru poziția 1.

Meciul de vineri se va disputa cu spectatori în tribune, în limita a 30% din locurile disponibile în sală și cu respectarea protocolului sanitar în vigoare.

În cele din urmă, suporterii revin în tribune. Este bine să-i avem alături, să-i simțim acolo în tribună și să le auzim încurajările. După ce am pierdut la un punct diferență în Sibiu, devine important să învingem, că să ne menținem în zona primelor opt locuri. Îmi doresc să se vadă pe tabelă roadele muncii din aceste ultime 11-12 zile”, a mai spus Milos Komatina.

Share
Published by
Alexandru Ghica

Recent Posts

Dumbrăvița va avea o grădiniță nouă în zona Cora

Primăria Comunei Dumbrăvița anunță demararea proiectului „Construire grădiniță – zona Cora, localitatea Dumbrăvița”, o investiție…

37 de minute ago

Consilierii locali timișoreni au aprobat taxele și impozitele majorate, conform noilor decizii ale Guvernului Bolojan

Timișorenii și firmele locale vor plăti, de anul viitor, noi taxe și impozite, la valori…

2 ore ago

Aveți grijă la apometre! Fără a fi izolate pot îngheța

Aquatim readuce în atenția clienților o serie de recomandări importante pentru protejarea instalațiilor de apă…

4 ore ago

Lucrări complexe la Liceul Henri Coandă. Investițiile depășesc 30 de milioane de lei

Lucrările de reabilitare efectuate la campusul Liceului Henri Coandă sunt în curs de derulare. Investiția,…

4 ore ago

Judecătorii CCR puşi de PSD blochează încă o dată reforma pensiilor speciale ale magistraţilor

Curtea Constituţională nu a luat nici astăzi o decizie pe legea privind pensiile magistraților, după…

5 ore ago

Puterea apei în Banatul Montan

În sud-vestul României, în județul Caraș-Severin, există un sistem hidroenergetic complex care alimentează Reșița și…

6 ore ago