Sport

Leii din Banat, la cea mai lungă deplasare din Alpe Adria Cup

Echipa de baschet a Timişoarei a plecat astăzi spre Slovacia, pentru penultimul meci din Grupa D a Alpe Adria Cup. Este o deplasare de peste 500 de kilometri, pe care alb-violeții o fac cu autocarul.

SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara este liderul Grupei D, cu 4 victorii din 4 partide, în vreme ce Spisski Rytieri are două succese și o înfrângere, o victorie în plus față de celelalte două componente ale grupei Zabok (Croația) și Rogaska (Slovenia), care au câștigat o singură dată.

„Accentul îl punem în această perioadă pe campionat, dar mergem în Slovacia pentru a obține un rezultat cât mai bun. Ne dorim locul întâi în grupă, pentru a evita în sferturile de finală formația cehă Pardubice, care este una dintre candidatele la câștigarea ediției din acest an”, a spus Dragan Petricevic, antrenor principal SCM OHMA Mozzart Bet Timișoara.

În campionatul intern, Spisski este pe locul al treilea (5 victorii, 3 înfrângeri), după ce sâmbătă a cedat pe teren propriu în fața liderului, Inter Bratislava (87-93). Echipa din Spisska Nova Ves a evoluat în acest meci fără pivotul Michael Fusek (2.23 metri), accidentat la echipa națională și indisponibil.

În tur, la 12 octombrie, echipa viola s-a impus cu 106-72 în fața grupării slovace, la sala Constantin Jude. Alb-violeții sunt deja calificați în sferturile de finală din Alpe Adria Cup.

Partida are loc marţi, de la ora 18.

Share
Published by
Daniel Neacșu

Recent Posts

VIDEO: Accident grav în Timișoara. Două persoane au ajuns la spital

Dublu impact... Un șofer nehotărât a produs haos într-o intersecție din Timișoara, iar două persoane…

10 ore ago

Cum se depune Declarația Unică 212 la Finanțe. Contribuabilii cer tot mai des lămuriri

Peste 80% din totalul de 23.000 de contribuabili care au interacționat în primele 7 zile…

10 ore ago

Centrul de expertiză pentru bolile rare de la Spitalul de Copii Timișoara va fi recertificat de Ministerul Sănătății

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat recertificarea centrului de expertiză pentru bolile rare (CEBR) de…

11 ore ago

Au fost recepționate noile rame electrice care vor circula de la Timișoara pe calea ferată/Foto

Reprezentanții Autorității pentru Reformă Feroviară au făcut recepția preliminară a două garnituri de tren produse…

11 ore ago

Vreme „accesibilă” în weekend. Vom avea temperaturi „blânde”

Iarna vrea să mai rămână, februarie fiind o lună rece, dar primăvara dă semne că…

12 ore ago

Începând de luni, restricții de circulație bulevardul 16 Decembrie 1989

La solicitarea S.C Aquatim S.A, Comisia de circulație din cadrul Primăriei Timișoara a avizat restricționarea…

12 ore ago