Timișorenii sunt așteptați în continuare să viziteze expoziția dedicată Mănăstirii Cisterciene de la Igriș, acolo unde arheologii lucrează și găsesc vestigii istorice de valoare. Pe lista celor deja scoase la lumină sunt și inelele de la Igriș.
În expoziția dedicată Mănăstirii Cisterciene de la Igriș (1179 – 1500), vizitatorii mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a descoperi și vedea inelele medievale scoase la lumină din sit. Argintul lor poartă sigilii cu litere, cruci, frunze, motive vegetale și geometrii care fascinează și astăzi. O amintire că, mult înaintea bijuteriilor moderne, inelul însemna identitate, credință și putere.
”Vă invităm să le priviți de aproape la Muzeul Național al Banatului, Bastionul Maria Theresia”, transmit cei de la Muzeul Național al Banatului.
Expoziția e deschisă de miercuri până duminică de la 10:00 la 18:00.
Institutul de Studii Geopolitice al Universității “Aurel Vlaicu” din Arad a găzduit vineri, 5 decembrie,…
Și-au riscat viitorul pentru ceva produse dintr-un magazin. Pentru asta au dat și cu pumnul,…
Vineri, 5 decembrie, aproape de ora 11, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul…
Moţiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”, prin care…
Universitatea Politehnica Timișoara a cumpărat Casa Mühle, o clădire de o importantă valoare emoțională și…
Sâmbătă, de la ora 14.00, va avea loc un nou tur din seria “Descoperă-ți orașul!”,…