Categories: PoliticieniUltima ora

Senatorul Nicolae cere demisiile lui Ilie Sarbu si Ioan Rus, fiindca nu sunt de stanga!

Spiritele în PSD par să se încingă pe zi ce trece. După ce, luni, Dan Șova îi sugera lui Liviu Dragnea să facă un pas în spate, marți, senatorul PSD Serban Nicolae cere, într-o scrisoare deschisă, demisiile din partid ale lui Ioan Rus și Ilie Sârbu, spunând că aceștia nu sunt „de stânga”.

Serban Nicolae, inițiatorul controversatului proiect de modificare a Codului Penal care pune în pericol libertatea ziariștilor care publică informații din dosarele de corupție, a ieșit din nou în față marți. De această dată, cu o scrisoare deschis publicată pe Facebook, în care cere demisiile din partid ale lui Ioan Rus și Ilie Sârbu. Epistola este adresată colegilor săi. „Cei care au monopolizat, de ani buni, reprezentarea stângii, a Partidului Social Democrat în Transilvania, au fost definiți, în opinia publică, cu formula «grupul de la Cluj». Dacă era o formulă de succes, era în regulă. Dar nu e și n-a fost niciodată. Ce a început cu o ticăloșie – atacarea din interior, încă de la sfârșitul lui 2004, a lui Ion Iliescu – nu putea continua altfel. Acest grup n-a produs nimic bun pentru pentru stânga românească ori pentru partid. Ba, mai mult, prin rezultate constant slabe, prin acțiuni politice șovăielnice sau chiar duplicitare, liderii acestui grup au întărit greșita percepție că în Transilvania stânga nu are susținere și că transilvănenii sunt, în mod covârșitor, de dreapta. În fapt niște impostori fără legătură cu social-democrația autentică, ei s-au făcut remarcați, poate chiar temuți, prin sforării, prin atacuri la adresa unor colegi, prin goana rapace după funcții și demnități, prin aroganță și dispreț (…) Locul lui Ioan Rus și al lui Ilie Sârbu nu e în Partidul Social Democrat. Ei nu sunt de stânga și nu pot reprezenta vreodată social-democrația transilvăneană”, a scris Nicolae.

Reacția senatorului de Timiș Ilie Sârbu a apărut imediat. Socrul premierului Victor Ponta a spus că nu a citit scrisoarea lui Nicolae, despre care spune că „apare când apar și funcțiile”. „Când venea la mine să-mi ceară diferite funcții nu eram social-democrat? (…) De ce să ne ducem la pierderea funcțiilor? Trebuie făcut o analiză. Nimeni nu se aștepta la o răsturnare de genul asta”, a declarat Sârbu, citat de hotnews.ro.

Share
Published by
Vlad Stoian

Recent Posts

Cu moral bun înaintea unei dispute dificile pe teren propriu

CSC Dumbrăvița abordează jocul cu „studenții” din Copou cu un moral foarte bun, în urma…

2 ore ago

Aquatim lansează programul ”Apa contează! Educație verde pentru viitor”

Aquatim a pregătit la Muzeul Apei din Timișoara un program special pentru grupuri școlare, dedicat…

3 ore ago

Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc

Mai mulți medici vor primi apartamente pentru a locui în noul cartier ANL de la…

3 ore ago

Au fost introduse restricții de circulație la trecerea peste calea ferată de la Cărpiniș

Circulația rutieră se va desfășura în perioada următoare cu dificultăți în zona trecerii peste calea…

3 ore ago

Centru dedicat persoanelor vârstnice la Moşniţa Nouă. A fost semnat contractul de finanțare

În localitatea Urseni, comuna Moşniţa Nouă, se va ridica un centru dedicat persoanelor vârstnice și…

3 ore ago

UVT își extinde colaborările în regiunea Asia-Pacific

Universitatea de Vest Timișoara ia parte săptămâna aceasta la a 19-a ediție a conferinței și…

4 ore ago