Categories: Economic

Codul fiscal si Codul de procedură fiscala pe intelesul tuturor! CCIAT pregateste un nou seminar

Modificările din Codul Fiscal și din Codul de procedură fiscală au dat bătăi de cap multor patroni de societăți comerciale. Pentru a le veni în ajutor, CCIAT și Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Timișoara au pregătit un seminar în cadrul căruia toate nelămuririle vor putea să primească răspunsuri din partea specialiștilor.

Evenimentul va avea loc joi, 3 martie, de la 10, în Sala Europa de la Centrul Regional de Afaceri al CCIAT. În cadrul acestuia se va discuta despre modificările aduse Codului Fiscal, se vor oferi informații esențiale pentru orice societate comercială, iar reprezentanții firmelor vor avea și ei ocazia să adrese întrebări specialiștilor. „Această acțiune face parte dintr-un program al ANAF. Noi, în fiecare județ, avem birouri de asistență pentru contribuabili. Sunt convins că vor fi firme importante care vor participa la acest seminar și sper ca întrebările lor să primească răspunsuri bune, să rezolve acest hățiș care este legislația actuală. S-au modificat Codul fiscal și Codul de procedură fiscală. Volumul este de aproximativ 1.600 de pagini, așa că noi vom prezenta unele teme care ni se pare foarte importante. Și la CCIAT s-au primit o mulțime de întrebări la care vom da răspunsuri. La sfârșit va fi o sesiune de întrebări la care noi vom încerca să răspundem pe loc”, a spus Lucian Heiuș, directorul general al Direcției Generale Regionale a Finanțelor Publice. La seminar vor participa cinci specialiști, pregătiți să răspundă întrebărilor, lor alăturându-se și Lucian Heiuș. Participarea firmelor este gratuită pe bază de invitații. Informații suplimentare despre eveniment și înscrieri pot fi primite la numărul de telefon 0372-185.288.

Share
Published by
Dariana Bratu

Recent Posts

Lucrările de construcție la Centura Timișoara Vest pot începe și oficial/VIDEO

Ministerul Transporturilor a emis joi Autorizația de Construire pentru Centura Timișoara Vest, care va completa…

2 ore ago

Un individ care a aruncat deşeuri pe domeniul public din Ghiroda a fost prins cu ajutorul sistemului de supraveghere din comună

Un individ care a aruncat deşeuri în apropierea pistei de biciclete din Ghiroda a fost…

3 ore ago

Proiecte importante sub egida Grupurilor de Acțiune Locală! Se crează Federația GAL-urilor Urbane

Pentru un viitor mai bun. Proiectele unui singur GAL pot produce schimbări importante. Dar proiectele…

3 ore ago

Proprietarii afectați de construcția Variantei de ocolire Timișoara Vest, expropriați în baza HG 654 din 20.08.2025

Subscrisa PROMETER M&G S.R.L., în calitate de executant al lucrărilor cadastrale în vederea realizării etapelor…

3 ore ago

Primăria a marcat primele locuri de parcare destinate șoferilor firmelor de distribuție, în Zona Cetate. Rezervarea, online

Municipalitatea timișoreană a stabilit mai multe locuri de parcare în zona centrală, unde firmele de…

4 ore ago

Pe marginea căilor ferate au fost descoperite cinci noi gropi de gunoi ilegale

Sucursala Regională de Căi Ferate Timișoara a descoperit cinci noi deponeuri ilegale, apărut în zona…

4 ore ago